Forum miłośników modelarstwa - PancernyKlin.pl
ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 - Trumpeter 1:35 - Wersja do druku

+- Forum miłośników modelarstwa - PancernyKlin.pl (http://www.pancernyklin.pl)
+-- Dział: Pojazdy współczesne (http://www.pancernyklin.pl/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Dział: Warsztat (http://www.pancernyklin.pl/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Wątek: ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 - Trumpeter 1:35 (/showthread.php?tid=3202)

Strony: 1 2 3 4 5 6


ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 - Trumpeter 1:35 - Kamil K. - 24-03-2018

Witajcie, 

Czas rozpocząć nowy wątek. Tym razem przenosimy się w miejsce, gdzie jeszcze modelarsko nie byliśmy, czyli na piękne i wspaniałe Bałkany. Choć tą część Europy poznałem bardzo dobrze osobiście i interesuję się nią od kilku lat, to jakoś nie mogłem się zebrać, żeby przełożyć to też na modelarską stronę.  

Bałkany nie zawsze były takie piękne i wspaniałe i to właśnie takiego smutnego okresu będzie dotyczył niniejszy wątek. 

Jako główny bohater wystąpi samobieżne działo przeciwlotnicze ZSU-57-2 należące do oddziału „Wilki z Driny” 1. Zvornickiej Brygady Wojsk Republiki Serbskiej(VRS). 

İmage

Wydawać by się mogło, że w erze klisz i taśm filmowych niemożliwym będzie odnalezienie jakichkolwiek innych zdjęć tego wozu. Sam myślałem tak przez długi czas. Nic bardziej mylnego! Wprawdzie zajęło to prawie cztery miesiące i wymagało przewalenia kilku(nastu?) tysięcy zdjęć, filmów i stron internetowych, ale… udało się! 

Wyszedłem od zdjęcia powyżej. Pochodzi z Wiki, więc jest dobrze datowane i opisane. Zrobił je amerykański żołnierz 28 lutego 1996 roku w okolicach Zvornika. Idąc tym tropem, po jakimś czasie zawęziłem poszukiwania do miejsc, gdzie są informacje o brygadzie ze Zvornika i ogółem o Korpusie Drina VRS. 

W końcu na fanpejdżu VRS na Facebook odnalazłem to zdjęcie, podpisane jako „Wilki z Driny”. 

İmage


Okazało się, że była to jednostka sił specjalnych(policyjnych?) powołana w maju 1992 roku. Przez Serbów i bośniackich Serbów darzona uwielbieniem, z piękną legendą. Dla bośniackich Chorwatów i Boszniaków jeden z symboli masakry w Srebrenicy i wielu innych zbrodni wojennych. 

Jak z tym jest – nie rozstrzygam. Faktem jest, że podczas gdy dowódca Drińskiego Korpusu, Radislav Krstić i wielu mu podobnych siedzi za zbrodnie w więzieniach (I to w Piotrkowie Trybunalskim w wypadku Krsticia!), to dowódca „Wilków” Milan Jolović Legenda, chodzi na wolności, udziela wywiadów a nawet… odwiedził kilka tygodni temu Srebrenicę! 

Biorąc pod uwagę zawziętość Zachodu na Serbów i dość rzeczowe i kompleksowe rozstrzyganie serbskich zbrodni wojennych w Hadze – raczej nie mógł należeć do głównych zbrodniarzy. Ani on, ani jego żołnierze. Co oczywiście nie wyklucza udziału w czystkach. W okolicach ich koszar w Kozluku znaleziono bowiem masowe groby, o których niemal nic nie wiadomo… Ale nie o tym miał być wątek. 

Oprócz tego zdjęcia mam jeszcze piękny skan plakatu „Wilków z Driny”, który powstał pod koniec sierpnia 1993 roku w Kozluku na szkolnym boisku. Jak widać ZSU-57-2 musiało być na wyposażeniu oddziału obok kilku czołgów i transporterów opancerzonych. 

İmage

İmage


Jaki jest jego udział w walkach – nie wiadomo. Na żadnym wideo go nie widać, a przynajmniej ja nie znalazłem póki co. Co ciekawe, to właśnie „Wilki z Driny” jako pierwsze wkroczyły do Srebrenicy w lipcu 1995 roku, ale rzeczonego pojazdu na żadnym z nagrań nie widać. 

Ostatnie fotki, które mam pochodzą z archiwów Associated Press. Przejrzałem sobie kilkaset nagrań umieszczonych przez nich i na jednym w pewnym momencie coś przykuło moją uwagę… 

İmage

İmage

İmage


Wygląda na to, że w czasie akcji Joint Endeavor ZSU-57-2 trafiła do składu Batkovici. Film wykonano 16 kwietnia 1996 roku. Nie mam wątpliwości, że to ten sam pojazd. 

Co nam to wszystko daje? I dużo i mało. Zdjęcia nie pokazują wielu istotnych szczegółów i jeśli jakiś serbski weteran się nade mną nie ulituje, to nie dowiem się już raczej niczego ponad to, co wiem. 

Niemniej sama historia wozu i wojny w Bośni jako takiej jest niesamowicie ciekawa. Gdyby ktoś z Was chciał w przystępny sposób dowiedzieć się czegoś, to gorąco polecam kanał Piotrka Ryczka na YouTube – można sobie puścić w tle, robiąc modele. 

Żeby zbudować ten pojazd wykorzystam model Trumpetera i garść dodatków… ale może o wątpliwościach, planach i pomysłach w kolejnym poście, bo już się rozpisałem aż za nadto… 

İmage

Będę wdzięczny za wszelką pomoc, szczególnie w rozgryzaniu zdjęć – czasem pewne pozornie proste i logiczne rozwiązania mogą umknąć jednej osobie. A wielu rzeczy niestety muszę się domyślać. 

Pozdrowienia!


RE: ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 - Trumpeter 1:35 - Kamil K. - 26-03-2018

Skromne początki. Odcięte przednie błotniki i pocieniona reszta + lekkie podgięcie. Sklejony kadłub i układ jezdny. Środkowe wahacze zrobione jako ruchome. Koła sklejone przeszlifowane i lekko uszkodzone. Można składać Friulki i zrobić przymiarkę.

İmage

İmage


RE: ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 - Trumpeter 1:35 - Jacek Cieślak - 26-03-2018

A co będzie z daszkiem ?? -dorabianko ??


RE: ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 - Trumpeter 1:35 - Kamil K. - 27-03-2018

Tak, z profili plastruct i polistyrenu. Tylko najpierw muszę rozgryźć całą konstrukcję, co i jak.


RE: ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 - Trumpeter 1:35 - Kamil K. - 27-03-2018

Szybko aktualizacja - bransoletki złożone, pasują, a zawieszenie pracuje jak należy.
İmage

İmage


RE: ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 - Trumpeter 1:35 - Kamil K. - 28-03-2018

Tymczasem... parę drobnych detali. Wydech wraz z osłoną, tyle błotniki, zbiorniki paliwa. Niektóre rzeczy podmieniam własnym sumptem, ale nie zamierzam wariować - wszystkiego nie będę waloryzował na siłę. Wink

İmage

İmage

Pozdrowienia!


RE: ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 - Trumpeter 1:35 - Kamil K. - 29-03-2018

No to działamy sobie dalej...

Tak mnie coś wzięło, żeby zrobić sobie otwartą skrzynkę... przerabianie zestawowej w grę nie wchodziło, więc wystrugałem sobie swoją. No i tak strugałem, strugałem... A potem zdałem sobie sprawę, że wielka wieża i tak prawie całą zasłoni. :mrgreen: Ale skoro zrobiłem, to jest. W wersji finalnej coś będzie podtrzymywać klapę na tej wysokości. Wyżej nie otworzę, bo wieża...

İmage

İmage

No a jak już zrobiłem jedną, to przecież obok nie postawię zestawowej, więc powoli strugam drugą. Poza tym pojawiła się listwa na przedniej płycie, wyryłem sobie linie pod spawy na kadłubie i kilka pomniejszych detali.


RE: ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 - Trumpeter 1:35 - Kamil K. - 31-03-2018

Kolejne detale na miejscach:

- druga skrzynka gotowa,
- uchwyt na linę holowniczą na przodzie kadłuba,
- nowe uchwyty na zbiornikach paliwa - poprzednie były słabe,
- zawiasy po przednich błotnikach i resztki mechanizmu ich podnoszenia
- i zapewne jeszcze kilka innych, mniejszych pierdółek...

İmage

İmage

Jeszcze kilka rzeczy dodam, kilka podmienię i kadłub będzie gotowy.


RE: ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 - Trumpeter 1:35 - Krzysztof Bartyzel - 03-04-2018

Ale będzie ciekawie.


RE: ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 - Trumpeter 1:35 - Jacek Cieślak - 03-04-2018

Tempo piękne - też takie chciałbym mieć.


RE: ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 - Trumpeter 1:35 - Kamil K. - 03-04-2018

Spokojnie Panowie - po prostu miałem ostatnio więcej wolnego czasu. Święta i te sprawy.

Poza tym, jak model nie ma wnętrza to nagle okazuje się, że... nie ma czego kleić. Gdybym nie waloryzował tego i owego, to w jeden wieczór kadłub byłby gotowy.

Aktualnie zastanawiam się co robić z wnętrzem wieży. Ale chyba też coś podłubię i postrugam, bo jeszcze faktycznie model będzie gotów do malowania w dwa tygodnie i co to za zabawa? Big Grin Big Grin


RE: ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 - Trumpeter 1:35 - Rafał Bulanda - 03-04-2018

(03-04-2018, 12:48)Kamil K. napisał(a): Aktualnie zastanawiam się co robić z wnętrzem wieży. Ale chyba też coś podłubię i postrugam, bo jeszcze faktycznie model będzie gotów do malowania w dwa tygodnie i co to za zabawa? Big Grin Big Grin

Weź się zatem za pełny skracz modeli od podstaw, a bądź pewny, że nawet przy Twoim tempie, wcześniej jak za pół roku modelu do malowania nie zdołasz przygotować Big Grin  Wink


RE: ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 - Trumpeter 1:35 - Patryk - 03-04-2018

To bardzo duża zaleta że można tak szybko zabrac się za malowanie ^^
Jak oceniasz jakosc tego modelu bo i Takom ma go w swojej ofercie.


RE: ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 - Trumpeter 1:35 - Kamil K. - 04-04-2018

Skracz to dla mnie za wysokie progi. Ja durną skrzynkę muszę po pięć razy poprawiać, żeby miała ręce i nogi. Big Grin

Patryk - trudno powiedzieć, nie mając Takoma w rękach. Wziąłem tego bo był tańszy o dobre 30-parę złotych. Wiem, że Takom ma radio, którego tu podobno brak i oddzielne przednie błotniki - tyle wychwyciłem z fotek inboxa. Co do detali nie mogę porównywać, jedynie podejrzewać, że oba stoją na podobnym poziomie, czyli ogólnie ładnie, ale małe detale nie powalają. Wink


RE: ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 - Trumpeter 1:35 - Kamil K. - 04-04-2018

No i lecimy dalej...

Udało się zrobić nowe osłony lamp. Nienawidzę tego robić, ale się jakoś udało. Jedna lampa została wyszlifowana i pocieniona, żeby został pusty klosz.
Zmieniłem też uchwyty pod te małe lampki na błotnikach(nie cholery nie wiem co to jest, wybaczcie) + jedna została wymieniona na taką bez osłony(?). Pojawiły się też kable do nich.

Na kadłubie zostało dosłownie kilka pomniejszych detali i spawy.

İmage

İmage

İmage

Pozdrowienia!