Sherman M4 105, Dragon, 1/72
Postanowiłem dołączyć do konkursu a i przy okazji rozpocząć mój pierwszy wątek na tym forum. Startuję Z Shermanem w wersji z haubicą 105mm. Powstawał on będzie z modelu Dragona w skali 1/72:
İmage

Malowanie, które przewidziałem to pojazd o numerze 15 6 Dywizji Pancernej. Model dostanie zimowe malowanie z okresu walk w Belgii w styczniu 1945.
İmage
Pochodzenie - skan instrukcji

Znalazłem nawet zdjęcie tego pojazdu. Okazało się że schemat oznakowań i malowania zaproponowany przez Dragona zgadza się z oryginałem, jednak nie zgadza się najważniejsze - wersja, gdyż model dragona to M4A3, gdzie oryginał to wczesna M4 105.
İmage
Pochodzenie - The M4 Sherman At War The European Theatre 1942-1945, Concord

Z tego powodu model będę przerabiał, a posiłkował się wszelkiego rodzaju dostępnymi mi zdjęciami. O samych przeróbkach będę pisał wraz z postępem prac.
Odpowiedz
Wspaniale!! Cieszę się, że jest kolejny uczestnik konkursu. :)
Przyznaję jednak że tej skali się po Tobie nie spodziewałem. Wink
Gimme glue, gimme wire, gimmie that which I desire!! Big Grin
Odpowiedz
Witam na forum i życzę powodzenia w konkursie. Pamiętaj podawać źródła pochodzenia zdjęć.
Odpowiedz
Skala mała bo czasu mało Big Grin

Kamil, poprawione
Odpowiedz
Mała aktualizacja.

Na początek zawsze zajmuję się podwoziem. W sumie nie byłoby co pokazywać, gdyby nie kilka szczegółów. Pierwszym z nich są koła napędowe. Dragon sugeruje użycie kół zaznaczonych na czerwono i w przypadku M4A3 jest to prawidłowa opcja. Jednak wczesne M4 (105) montowane miały koła zaznaczone na zielono. Na szczęście dragon wrzucił oba typy, więc nie było problemu. Niestety dragon zapomniał wywiercić w nich otwory, więc to poprawiłem.
Kolejną zmianą jest dostęp do silnika. Konieczne było zastosowanie ściany z dwoma włazami, takiej jak w M4/M4A1, gdyż obie wersje używały tego samego silnika. Ten element udało mi się znaleźć na moim modelarskim złomie.
İmage

Następnie zabrałem się za kadłub. Tutaj konieczne było skrócenie tyłu o cześć zaznaczoną na czerwono oraz wycięcie całej osłony silnika z góry. Dodatkowo też usunąłem błotniki z przodu, gdyż będę je wymieniał na dostarczone w zestawie fototrawione. Od podstaw musiałem też zrobić filtry powietrza. Nie jest to mistrzostwo świata, ale w większości i tak znikną pod kadłubem.
İmage

I takie dwie szybkie fotki całości:
İmage

Aha, wrzucam też skany zdjęć na których głównie się opieram:
İmage
Skany pochodzą z U.S. WWII M4/M4A1 Sherman Medium Tank wydawnictwa Tankograd
Odpowiedz
Bacznie obserwuję Tomku ze względu na planowaną budowę tego samego pojazdu ale w 35Big Grin a bazą będzie też dragon a z racji mojej kiepskiej wiedzy na temat "zapalniczek" Twoja relacja jest dla mnie bardzo istotna w tej materiiCool
pozdr Sławek
Odpowiedz
Będę się starał prowadzić relację jak najlepiej, niestety moja wiedza w temacie Shermanów też nie jest jakaś rozległa.
Odpowiedz
Fajnie, że jest kolejna 1/72 w konkursie :) Obserwuje i kibicuje :)

Pozdrawiam,
M.
Mateusz Mathea
İmage
Odpowiedz
Coś tam podziałałem.
Na innym forum zwrócono mi uwagę na dwie rzeczy. Pierwsza to kąt nachylenia tylnej płyty. Poszukałem trochę w internecie i według tej strony kąt pochylenia powinien wynosić 10 stopni, tak więc trochę cięcia i szpachlowania i poprawiłem. Dodatkowo zwrócono mi też uwagę na płytę dostępu do silnika. Ja użyłem płyty z M4A1, jednak różnica polegała na dolnej belce. W M4A1 była ona zaokrąglona, gdzie prawidłowo powinna być prosta (spróbowałem zrobić mały szkic, żeby to zobrazować). Następnie z tyłu zrobiłem uchwyty holownicze i przykleiłem osłonę wydechu.
İmage

Potem zabrałem się za pokrywy silnika. Wlew paliwa oraz osłona kwadratowego wlotu powietrza nie wyszły w 100% tak jak bym tego chciał, ale zdecydowałem że je zostawię. Do tego nie mogłem się powstrzymać i przykleiłem już linę produkcji własnej, gdyż dragonowe strasznie ciężko się układają.
İmage
Odpowiedz
Kadłub wygląda super, tylko DS-y jakieś takie grubaśne..
Gimme glue, gimme wire, gimmie that which I desire!! Big Grin
Odpowiedz
Na DSy nic nie poradzę niestety. W sumie i tak nie mam na co narzekać, bo układały się bezproblemowo.
Odpowiedz
Trochę krzywe te druciki z tyłu wyszły. Wydaje mi się, że blokady uchwytów holowniczych są nieco za cienkie.
İmage
Odpowiedz
W sumie masz rację, poprawi się.
Odpowiedz
Poprzyklejałem wszystkie mniejsze elementy i generalnie skończyłem prace nad kadłubem. Z ważniejszych:
- dodane kominy na tylnej płycie wzbogacone o kawałki siatki
- rozwiercona lufa km-u
- pocieniona plastikowa osłona klaksonu
- osłony peryskopów na włazach zrobione z drucika
- osłony tylnych świateł oraz osłona wydechu pochodzące z modelarskiego złomu
- dodane podpórki przednich błotników

İmage
İmage

Na zdjęciach wyszło jeszcze kilka małych niedoróbek, które trzeba poprawić.
Odpowiedz
Po kadłubie przyszedł czas na wieżę.

W tym modelu Dragon przewidział późniejszą wersję wieży, gdzie mój pojazd posiadał wcześniejszą. Najbardziej widoczną różnicą pomiędzy nimi jest kopułka dowódcy, w późniejszych wersjach kopułka składała się z jednoczęściowego włazu zamontowanego na podstawie z 6 peryskopami, gdzie wcześniejsze wieże posiadały dwuskrzydłowe włazy z obrotowym peryskopem.

Przykładowe zdjęcia:
Jednoczęściowy właz:
İmage

Dwuczęściowy:
İmage

Zdjęcia pochodzą z tej strony:
http://shermanoholics.eu.interia.pl/sherman-part1.htm

Dragon dostarczył tylko późniejszą kopułkę, więc ten element zrobiłem całkowicie od podstaw.
Oprócz tego dodałem i poprawiłem nieco detali:
- wymienione plastikowe sprężyny na włazie ładowniczego
- Podstawy pod anteny
- Blaszkowy celownik zgrubny pochodzący z innego zestawu
- Osłony peryskopów zrobione z drutu
- Wieszak na boku wieży
- Reflektor
İmage

Tak więc kończąc wieżę zakończyłem budowę. Następnie przyjdzie podkład, ewentualne poprawki i malowanie. Kilka szybkich fotek całości:
İmage
İmage
İmage
İmage
Odpowiedz