T-72M1 Tamiya 1:35 plus dodatki
No to padło i na mnie. Z zaproszenia na forum skorzystałem i wrzucam wątek z budowy T-72. Korzystam z dodatków Eureka XXL, CMK, Voyager i RB Model. Docelowo model ma przybrać barwy 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie. Co z tego wyjdzie? Zobaczymy... Zaznaczam, że wiele lat w plastiku nie "rzeźbiłem". Uczę się na tym modelu wszystkiego od nowa - choćby dozowania cyjanoakrylu :)

Lecimy w skrócie z tym, co do tej pory zostało zrobione...

Na początek było trochę zabawy z wieżą i skrzynkami na niej:

İmage
İmage
İmage
İmage

Następnie przygotowałem co-nieco pod min. instalację granatów dymnych:

İmage
İmage
İmage
İmage
İmage

Czekając na stację lutowniczą zająłem się tym, co mi wpadło w skostniałe paluchy :) :

İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage

Potem polutowałem granaty i ich podstawki i zacząłem je montować z lewej strony wieży. Wyszło jak wyszło...

İmage
İmage
İmage

Sporo pracy włożyłem w osłonę km-u zprzężonego z działem. Na początku wyglądało to tak:

İmage
İmage
İmage
İmage

Teraz już live idzie :) Osłona km-u zrobiona, reflektor na swoim miejscu:

İmage
İmage
İmage
İmage
İmage

No i mam pytanko do Kolegów: jak idzie zasilanie do tego reflektora? Którędy je puścić? Wydaje mi się, że wychodzi z rozgałęziacza przy podstawie reflektora, idzie gdzieś z tyłu i na końcu wchodzi do niego u góry z prawej patrząc od tyłu.... Deczko zagmatwałem :)
Odpowiedz
Ostro kolega zaczyna, wygląda bardzo dobrze. Niestety w kwestii merytoryczne nie pomogęSad
Odpowiedz
Żadnej przerwy w działaniu nie widać - wszystko wykonane z dużą jakością.

Jak chodzi o kwestię doprowadzenia przewodu do reflektora podczerwieni, to był on poprowadzony od spodu wzdłuż lewej strony odnogi stelaża "Y" - tu dopiero zamieszałem Big Grin W miejscu gdzie zbliżał się do reflektora lekko odstawał. Takie konkretnie rozwiązanie miał T-72BM którego miałem okazję kiedyś budować - oczywiście BM bazuje na innej wersji T-72 niż M1, ale montowanie reflektora podczerwieni na pewno zmianie nie uległo - zwłaszcza, że jego położenie jest to samo.

Ale żeby nie było nad zbyt miło - szkoda, że wkładając tyle pracy w detal, nie bazujesz na innej wieży niż Tamiya'i - niestety ale Japończycy obrys, wysokość (zwłaszcza kształt przedniej części) skaszanili dość znacząco.
Odpowiedz
Dzięki Jakubie za pomoc. Jak znajdę chwilę to na zdjęciu zrobię "malunek" jak ja widzę to zasilanie i zerkniesz :)
Co do wieży... Niestety, wiem, że tamiyowska jest kiepska ale nie miałem dostępu do innej. A czy w ogóle można jakąś prawidłową dostać? Nawet nie wiedziałem o tym... Ale nic straconego - zbuduje się drugi model i jak uda mi się kupić poprawną wieżę to wtedy również wiele innych rzeczy poprawię :)
Odpowiedz
Pokrótce - T-72 M1 ma wieżę w co najmniej 2 poprawnych odpowiednikach żywicznych.
Jest Blast Models, jak z poniższej relacji. Wieża ta jest detalowo kompletna - po prostu nie korzystamy z Tamiyowskich detali.
http://www.armorama.com/modules.php?op=m..._id=165274
Jest też produkt z JS-Models (inicjały nie mają nic ze mną wspólnego Big Grin ) - w linku poniżej widać, co jest nie tak i jak bardzo obrysem i rozłożeniem detali różni się od zestawu*. Modelarsko, tu oczywiście mamy jedynie "skorupę" - obklejamy zestawowymi detalami Tamiya.
http://www.kitreview.com/reviews/t72turr...ewpg_1.htm
O ile pamiętam, jest też takowa (ten typ) z Miniarmu, ale tu głowy nie dam czy nadal produkowana.
Natomiast, definitywnie staramy się omijać wieżę będącą produktem NK Patriota Models - chyba (?!) dobrze powtórzyłem nazwę producenta.

*Poprawność tych żywic, a niepoprawność Tamiyi dobrze obrazował krążący swego czasu w necie rysunek nałożenia tych produktów na plany T-72. Szukałem teraz na szybko w googlach, ale niestety nie doszukałem się.
Odpowiedz
Dzięki za informacje. Chętnie bym dobrą wieżę nabył do następnego projektu... Jeśli ktoś ma do takowej dostęp - proszę o informacje.
Co do kabli reflektora - na nieporadnym szkicu zrobiłem próbę. Tak ma zasilanie mniej-więcej iść?
İmage
Odpowiedz
Dzięki Jakubowi reflektor skończony. No i - wyrzutnie granatów dymnych z przewodami na prawej stronie wieży zrobione.

İmage

İmage

İmage

İmage
Odpowiedz
Super Mistrzu to wygląda, zwłaszcza na tej jakości zdjęciach.

Jedna sprawa tylko - techniczna. Po zamontowaniu lufy metalowej, ciężkiej z faktu jej grubości, wieża Tamiyi ma tendencje to podnoszenia się z tyłu. Polecam, albo wkleić na te "łopatki" które pod wieżą się znajdują (odpowiadają za blokowanie wieży w kadłubie) cienkie kwadraciki polystyrenu - wówczas wieża będzie ciężej się obracać w pierścieniu kadłubowym i lufa naturalnie nie dociąży przodu. Wystarczy polystyren 0,5mm. Albo prostsza metoda to - napchać plasteliny do wewnątrz wieży w jej tylnym obszarze jako swoisty odważnik dla lufy. Zasadniczo pierwsza metoda jest lepsza i niewiele bardziej wymagająca.

Nie ma co - podstawowa wersja T-72 ma coś w sobie niezwykłego - wspaniały czołg, nieduży porównując do zachodnich konstrukcji, zaś potężna armata znacząco się wyróżnia. Mnie kiedyś kusiła opcja zrobienia T-72, ale z urwanymi bocznymi osłonami i błotnikami przednimi, mocno styranego i zardzewiałego oraz ze znacząco utraconym osprzętem na wieży. Fajne fotki takiego egzemplarza/y są z Czeczenii (1997-'99).

Doglądam postępy.
Odpowiedz
Bardzo ładnie i czysto, podoba mi się. Proponuję jednak zmianę tła z maty na biały karton Wink
İmage
Odpowiedz
Jakubie - z opadającą wieżą na "nos" już się uporałem - oryginalne łopatki spodu odciąłem a na ich miejsce dam jedną spasowaną i przyklejoną z tyłu. Elemencik jest już przygotowany i czeka na skończenie pierdółek na wieży :)
Tomaszu - wszystko w swoim czasie :) Ale w związku z tym, że nie podobają mi się zdjęcia na białym tle - zastosuję inne, również fajne :) Generalnie - takie jak obecnie, warsztatowe, będą z matą. Po skończeniu wieży będzie ona już obfotografowana z ładniusim tłem :)
Dziękuję Koledzy za miłe słowa.
Odpowiedz
Dzisiaj siadłem do zrobienia dwóch pozostałych reflektorów i........... Jasna cholera! Dwie godziny spędziłem na szukaniu po podłodze jednego elementu z blaszki... Taki mini-mini do kwadratu :) W końcu odnalazłem, ale... wszelka ochota na modelarzenie przeszła :) Trza cuś wypić :)
Odpowiedz
Mała rzecz a cieszy :) Do poprawki jeden motylek...

İmage

İmage
Odpowiedz
Jedna z trzech skrzynek amunicyjnych gotowa :) Co się dzisiaj nakląłem to szok :)

İmage

İmage
Odpowiedz
A te nasze-polskie T-72 mają skrzynki z taką ładną sowiecką gwiazdką? Pytam z ciekawości, bo nie wnikałem w to nigdy, a jeśli tak szczegółowo przytoczyłeś ten detal (nota bene pięknie zrobiony) to nadarza się okazja do wyjaśnienia. Mam nadzieję Witku iż kwestię Wehrmachtowskiej beczki na zadku Teciaka uwzględnisz Big Grin
Odpowiedz
Na niektórych są gwiazdy na niektórych kółeczka. Zależy od egzemplarza, może ma to związek z datą produkcji skrzynki Wink
Warsztaty:
Leclerc
Grille ausf. H
Odpowiedz