Sherman Mk III - Dragon 1:35
Hej. Czekając na materiały do bt-7 postanowiłem skończyć kiedyś rozpoczętego shermana.

İmage

Jak na razie zrobiłem tyle

İmage

İmage

Zawieszenie jest w pełni ruchome. Myślę nad wymianą gąsienic na ruchome T54E1 od bronco (które posiadam).DSy zdecydowanie za długie więc jeśli zostaną będę musiał je skrócić.
Odpowiedz
Zdecydowanie odejmij jedno ogniwo, pomaga.
Z ciekawością będę się przyglądał.
Odpowiedz
Cytat:Z ciekawością będę się przyglądał.

Dzięki. Przyda się znawca w temacie Wink.

Podziałałem trochę.

Wieża - zostało skończy włazy i wkleić browninga (prawdopodobnie RB).

İmage

Sporo pracy zeszło nad tylną płytą - nie obyło się bez podklejania polistyrenem ale wydaje mi się,że wyszło nieźle

Nie zbywają może komuś błotniki tego typu jak na artboxie (blaszki/plastik)?

İmage

İmage

Na tylną płytę wkleiłem fototrawione śruby (fajny patent acz dziwne,że dragon nie wykonał ich z plastiku).

İmage

İmage

I tu pytanie do znawców. Czy na wydechu powinien być taki ,,schodek" czy to nierówność formy ? Pytam,bo ów schodek jest po obu stronach.

İmage

Drugą stronę podwozia zrobię jak uda mi sie załatwić odlew jednego z elementów,który kiedyś zepsułem.

Na razie tyle.
Odpowiedz
O ile się nie mylę to chyba te błotniki były w zestawie?
Trzecie zdjęcie od góry, te wypustki na klapach silnika przy kołnierzu ze śrubami to rączki do podnoszenia klap.Odetnij i zrób uchwyty z drucika.
Baniak tłumika na gładko
Drugie zdjęcie od dołu, podstawa haka, "obspawaj", w tej chwili wygląda ja coś wciśnięte w kadłub.
Walcz dalej.
Odpowiedz
Dzięki Vis. Baniak poprawiony. Masz może jakieś zdjęcie na którym widać by było ten spaw ? Chciał bym wiedzieć jak gruby powinien być.
Błotniki były w zestawie ale niestety uległy destrukcji gdy sklejałem ten model rok temu.

Dziś zabrałem się za osłonę reflektora. Masakra. Wydaje mi się,że nadal jest krzywy.

İmage

İmage

Plastikowy browning na sucho,bo będę go wymieniał na RB.
Odpowiedz
Ostatecznie przymocowałem osłonę lampy. Zakończyłem też prace nad tyłem. Udało mi się załatwić również odlanie zniszczonego elementu więc ile mogę to skleję a resztę będzie czekał na odlew i kończenie podwozia. Ślady po kleju usunę jak nazbieram na debonder :mrgreen: .

İmage

Nawierciłem też otwory odpływowe w osłonach wlewów paliwa. Nie wiem tylko czy nie są za małe?

İmage

Poprawiłem jeden element podwozia,który był źle wklejony i gąski lepiej teraz leżą ale o ogniwo prawdopodobnie skrócę.

İmage
Odpowiedz
Fajnie, czyściutko. Jak planujesz go postawić na jakimś nierównym terenie, to polecam gąski Bronco - ja mam T48 i strasznie dużo z nimi roboty (zęby przyklejane osobno), ale są genialne, DSy się chowają.
İmage
Odpowiedz
Przeraża mnie ten ogrom roboty Big Grin.Możliwe,że je wykorzystam tylko gdyby ktoś pomógł czy było by to zgodne z rzeczywistością (walki na Sycylii)? Może wrócę do zamysłu zrobienia polskiego shermana.
Odpowiedz
Coś podziałałem. Dodałem blaszki z tyłu ( ktoś wie co to jest? Jakieś osłony dodatkowe?) oraz zabrałem się za odlewanie zgubionych osłon wizjerów (jakimś cudem zostały mi 3 z 7). Postanowiłem zostać jednak przy gumisiach. Mam nadzieję,że odlewane osłony są podobne do zestawowych.Okaże się po podkładzie.

İmage

İmage

Osłona odlana i otwarta oryginalna osłona.
İmage
Odpowiedz
Piałem Ci już na Modleworku, blachy to odwrócone i przyspawane ostatnie segmenty osłon przeciw-piaskowych. Brytyjczycy czasami tak robili, dodatkowa zagroda na różne dobra i bambetle.
Odpowiedz
Dzięki Vis13 Big Grin.

Ponieważ musiałem trochę odlewać postanowiłem podzielić się tym jak to robię (może komuś się przyda). W tym przypadku odlewałem osłony wizjerów do shermana.

Doform używam silikonu sanitarnego ( po taniości)

İmage

a jako żywicy kleju epoxydowego

İmage

Przygotowany element do skopiowania. Należy przymocować go do podłoża (ja używam kawałka polistyrenu)

İmage

Nastepnie należy zalać go silikonem (czas schnięcia zależny jest od grubości silikonu czego wadą jest długi czas schnięcia formy).Po zaschnięciu daje to taki efekt

İmage

I po wyjęciu matki z formy

İmage

Następnie należy zmieszać klej w stosunku 1:1. Ja swój wycisnąłem do takich pojemniczków,bo zakrętki w nim mają to do siebie,że pękają a klej okropnie się lepi.

İmage

Klej mieszam w strzykawce którą następnie moczę we wrzątku (klej pod wpływem temperatury staje się bardziej lejny) na kilka sekund

İmage

i natychmiast zalewam formę

İmage

Następnie moczę w ciepłej jeszcze wodzie ostrze skalpela

İmage

I wygładzam nim maksymalnie wlew by zmniejszyć ilość szlifowania

İmage

Następnie całość odpowietrzniam w pojemniku próżniowym (typ dowolny) - to samo robię wcześniej z silikonową formą - zmniejsza to ryzyko powstania dziur po bąblach powietrza,które są w żywicy i silikonie.

İmage

Po odczekaniu kilku godzin (aż klej przestanie się lepić z wierzchu) można wyjąć gotowy odlew.

İmage

İmage

I na modelu

İmage

Metoda ta pozwala na tanie odlanie detalu (jakieś 30zł nie licząc pojemnika próżniowego).

To tyle. Może się komuś przyda jako alternatywa dla drogiej żywicy i silikonu choć może przeliczając na ilość odlewów wykonywanych profesjonalnymi składnikami wyjdzie pewnie taniej gdyż sprzedawane są w litrowych pojemnikach.Jeżeli ktoś chce odlewać duże i w większej ilośći elementy,które są bardziej skomplikowane lepiej zainwestować w lepsze składniki. Silikon sanitarny jest elastyczny co pozwala na robienie form jednodzielnych do pewnego poziomu skomplikowania detalu.
Odpowiedz
Otrzymałem dziś odlewy mocowania wózków jezdnych odlanych przez znajomego z mw.

İmage

I udało mi się zamontować drugą stronę

İmage

İmage

Popracowałem też nad fotkami (lepszych już raczej nie zrobię).
Odpowiedz
No Grzesiek ja czekam na malowanie... ostatnio strasznie spodobały mi się Shermany Big Grin
İmage
Pozdrawiam
Janusz
Odpowiedz
Jest dobrze! Te przyspawane osłony są genialne Big Grin
İmage
Odpowiedz
Dzięki panowie.

Umęczyłem się dziś montując 2gą osłonę lampy, uchwyty holownicze i pracując nad wieżą. Nie ma ktoś może browninga wieżowego takiego jak na artboxie? Dragon nie uwzględnił czegoś takiego w wypraskach.Niestety brakuje kolejnych elementów,które będę musiał dorobić (pewnie je posiałem gdzieś składając ten model za pierwszym podejściem).

Efekt kilku godzin pracy,której nie widać

İmage

Przód gotowy

İmage

Wieża jakieś 70%

İmage

I uelementy do uchwytów holowniczych. Miałem dylemat czy je spawać czy zostawić ale ostatecznie wzorowałem się na tym zdjęciu

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...rden_1.JPG

İmage

Miejscami jeszcze zetrę szpachlę a miejscami jeszcze poprawię efekt.

Mam pytanie jak maskować wizjery,bo nigdy tego nie robiłem. Czy robić to przed czy po malowaniu transparentnym kolorem?
Odpowiedz