StuG III - potrzebna pomoc w interpretacji =)
Witam,
Zwracam się z prośbą o pomoc w interpretacji fotki tego oto StuGa:
İmage
źródło
Podstawy udało mi się samemu ustalić(bynajmniej tak mi się wydaje Wink):
- produkcji MIAG
- płyta przednia raczej na zakładkę
- koło napędowe późnego typu
- jarzmo działa bez otworu sprzężonego MG
- "ogródek"
- właz dowódcy otwierany "na płasko" (?)
- prawdopodobnie śruby na sprzęg holowniczy (bez sprzęgu)
- beton wokół kopułki.
- itd... Wink
Jeśli coś po...myliłem to proszę poprawcieBig Grin!
Wątpliwości mam w dwóch przypadkach:
- zimmerit (czy jest?) otwarte włazy tego nie zdradzaj i nie wiem czy to kwestia oświetlenia, czy zimmeritu po prostu nie ma Undecided;
- beton - i o ile w przypadku przodu wszystko jest jasne, to mam dylemat co z bokami - czy tez pokryto je betonem jak w przypadku tego stuga:
İmage

Drugi StuG, którego biorę pod uwagę to ten dziwoląg:
İmage
źródło

Czy ma ktoś jeszcze inne zdjęcia tej szkarady Big Grin?
Za pomoc serdecznie dziękuję.
İmage
Odpowiedz
Co do pierwszego zdjęcia
- raczej nie ma zimmeritu
- obstawiam także, że nie ma betonu na bokach . gąsienice opierają się an błotniku, a nie ma tam za dużo miejsca.
Uwaga - na przodzie ma zabetonowaną jakąś gąsienice.
Zdjęcie StuGa z Hetzerem - jest to jedyne mi znane.

Kilka innych rodzajów betonowania, ogólnie nie ma kanonu wszystko zależało od fantazji i zdolności poszczególnych jednostek remontowych.

İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
Odpowiedz
Znalazłem kolejne dziwadło, które przyciągnęło moją uwagę:
İmage

Sadzę, że to jest to ausf. E(przezbrojony) lub F po remoncie lub składak z kadłuba ausf. E lub F i nadbudówki od F/8. Beton troszkę komplikuje sprawę identyfikacji. Mogę się mylić, jednak jakoś nie dostrzegam podwyższonego wentylatora typowego dla ausf. F i F/8. To wskazywałoby na wariant E.
Ciekawe jest dopancerzenie pojazdu. Zwłaszcza boki wanny są niezwykłe.
Co sądzicie o tym StyGu? Ma ktoś może jakieś informacje o nim?
Ciekawy jest fakt braku hamulca wylotowego... pierwsze skojarzenie jakie mi przyszło do głowy to:
İmage
İmage
Odpowiedz
Może znasz... Ale też fajny dziwoląg.

İmage
Odpowiedz
Zdjęcie pochodzi z książki "Sturmgeschutz III on The Battlefield" (ale to pewnie wiesz). Mimo trochę lepszej jakości nic więcej ponad to co napisałeś tam nie widać. Co do nadbudówki - zasadnicza część pochodzi pewnie z wersji F lub F/8, produkcja 06.42 - 10.42, a wnioskuję po kształcie lewego dopancerzenia, niemniej dopancerzenie prawej strony to jakaś samoróbka, bo dospawano płytę zasłaniając otwory wizjera kierowcy! Wentylatora na dachu rzeczywiście nie widać, w takim razie płyta górna przedziału bojowego jest jakaś wcześniejsza. Niemniej najdziwniejsze jest jednak to coś na bokach kadłuba...
Odpowiedz
Nie będę zaśmiecał forum i podepnę się tutaj ze swoim pytaniem:
To jest jakaś "współczesna" modyfikacja wieżyczki dowódcy, czy może ktoś już widział taki miks na zdjęciu archiwalnym:

İmage
zdjęcie znalezione na facebooku
Pozdrawiam Olek
Odpowiedz
Moim zdaniem jest to na pewno radosna twórczość powojenna. Z tego co pamiętam, ten StuG pochodzi z bogatej kolekcji pojazdów zakopanych w charakterze umocnień na jakiejś południowej granicy (Bułgaria, Rumunia?). I pewnie robiło to za punkt obserwacyjny. Ale kto wie...
Odpowiedz
Zdjęcie pochodzi z Bułgarii.

To ja Wam tylko podrzucę - choć może znacie - stronki na ten temat:

angielska: https://www.rctankwarfare.co.uk/forums/v...f=1&t=9309

bułgarska: http://www.airgroup2000.com/forum/viewtopic.php?t=30326 - tutaj sporo fotek porozrzucanych na 80 stronach wątku. Wink
Odpowiedz
Bartku, zdarzały się wypadki podczas II wojny, że aplikowali StuGom kopułki z trójek/czwórek Wink
Odpowiedz
Piotr a masz może jakieś foto z epoki ??
Pozdrawiam Olek
Odpowiedz
Niestety nie, ale takie fotki widziałem kiedyś u Andrzeja z PA. Pogadaj z nim Wink
Odpowiedz