Bocznice Verdun
W ramach odsapki od tematu transportera ruszyłem nieco temat który chciałem dokończyć .
Temat raczej nieznany ,ale bardzo istotny dla logistyki Wielkiej Wojny.
Wojskowe Koleje Polowe ,to dzięki nim zapewniano dostawy amunicji ,sprzętu w ciężkim terenie .
Tory układane tam gdzie nie było szans na jakikolwiek transport.
W stronę okopów ,stanowisk artylerii ,wożono tony śmiercionośnych pocisków armatnich a z powrotem wszystkich tych dla których skończyło się piekło okopów , jednym na stałe inni po wyleczeniu w lazarecie musieli tam wrócić .
W zasadzie temat rzeka , ograniczę się jedynie do pokazania jak transportowano z frontu sprzęt .
I jak oporządzano lokomotywy do dalszej służby.
Będzie to przysłowiowa bocznia , gdzie z przywożono uszkodzony sprzęt .
İmage
İmage
Zdjęcia pochodzą z tej strony.
http://www.histomil.com/viewtopic.php?f=92&t=5865
Skala to 1:35, budowa od podstaw .
Plany pochodzą z książki pt. ,, The 60cm Military Railways of the WWI in France"
Zanim jednak przedstawie dalszy przebieg prac ,najpierw to co wykonałem do tej pory.
Prace zaczęte ,trochę trwały prace rysunkowe bo plany trochę odbiegały od oryginałów
Na początek planowej pracy pójdzie zestaw dźwig i platforma .
W oryginale to wyglądało tak.
İmage
İmage
Po wycięciu głównego przęsła platformy ,obkleiłem na płasko paskami polistyrenu ,a następnie z wierzchu aby powstały kątowniki okalające boki platformy.
Wózki też najpierw wycięte nożykiem na płasko i potem wszystkie detale sklejone razem .
Nity to kulki BGA ,najpierw igłą robione wgłębienie w to ociupinka cjanoakrylu i kulka .
Zakamarki kątownika pociągnięte cjanoakrylem i po wyschnięciu szlifowane aby nie było szpar w łączeniu plastikowych pasków pod katem .
İmage
İmage
İmage
Odpowiedz
To się tutaj będzie działo.
Krzysiek
Czołgi - pancerna pięść armii.
Odpowiedz
To będzie wyższa szkoła jazdy. Chętnie poobserwuje.
Odpowiedz
To zapraszam bo jedziem dalej z tematem .
Prace prowadzę jakby równolegle trochę przy dźwigu trochę przy platformie .
Na razie dźwig , platforma podpory ,oś obrotu .
Ponieważ wózki jezdne są takie same dla wszystkiego zapewne wykonam komplet który powiele w żywicy ,będzie szybciej .
W perspektywie mam też wykonanie makiety o tej tematyce więc wszystko będzie zaprojektowane tak aby mogło być mobilne .
İmage
İmage
İmage
Odpowiedz
Podstawy pod łapy dźwigu zrobiłbym szersze, bo teraz ledwie ta okrągła blacha mieści się na podstawie drewnianej.
Odpowiedz
Nabiera to jajec. Babranie się w kulki BGA jest fajne Big Grin Patrząc na całość to odwalasz kawał dobrej roboty, robić coś od podstaw - szacun Cool
Gůrny Ślůnsk
Odpowiedz
Pragnę uspokoić ,podkładki pod podpory są na razie na roboczo ,będą takie jak w oryginaleWink ,ale na to jeszcze przyjdzie czas .
Kulki są i dobre i złe , w zasadzie bryłę modelu buduje się dość szybko ,ale właśnie te drobiazgi powodują spowolnienie budowy i dreptanie w miejscu .
No cóż ale dzięki tym drobiazgom każdy model nabiera cech autentyczności .
Odpowiedz
Ciekawy temat - nawet nie wiedziałem iż były takie akcje na froncie.\

Zapowiada się super.
Odpowiedz
Masz zdrowie - ale odlot jest pełny Wink
Pozdrawiam
Odpowiedz
A dziękuję , z tym zdrowiem to nie wiem ale myślę że na takich forach jak te to sami zainfekowani pozytywnym wariactwem Big Grin
Ale wracając do tematu to modele malutkie , niepozorne a części od metra , więc i prace idą powoli bo chciałbym to w miarę wiernie odtworzyć .
Popracowałem przy podstawowych elementach dźwigu , na razie grube detale i to jeszcze nie wszystkie a i przy tych będzie trochę pracy .
Do przodu poszły też prace przy platformie , głównie drobne detale bez których nie sposób się obyć .
İmage
İmage
İmage
A co do platform do mam do nich parę zastosowań więc temat rozwojowy a jedno z nich to to .Shy
İmage
Odpowiedz
Trochę drobnej infrastruktury kolejowej i nie tylko ,ogólnie rzecz biorąc bambetle na dioramę te drobne .
Parowóz na dioramie bedze to i wieża wodna musowo Big Grin
İmage
İmage
Odpowiedz
Skądżeś Pan tę lampę wstrzasnął?
Krzysiek
Czołgi - pancerna pięść armii.
Odpowiedz
Odlew żywiczny plus szkiełko toczone z plexi ,miałem nawet zamysł aby wsadzić tam do środka jakąś małą diodkę .
Muszę tylko poszukać czy są tak małe bo może uda się na dioramie zrobić świecącą .Idea
Odpowiedz
Detale wyglądają super, no a w szczególności lampa :)
Odpowiedz
Wykonałem podstawkę w formie skrzynki na amunicję i
tak miej więcej będzie to wyglądało na dioramie .
Sam parowóz na razie wykonałem w surowej formie i będzie teraz uzbrajany w detale , a później wezmę się za jego ostoję a w zasadzie dwie bliźniacze .
Można napisać że projekt tego parowozu został opatentowany w 1887roku i służył głównie w obsłudze fortów z ciężką artylerią .
W czasie wojny był produkowany między innymi w USA w fabryce Baldwina .
Po wojnie duża część tych parowozów trafiła do koloni francuskich
Używane były też przy budowie linii Maginot .
Po 1940 roku niemcy używali ich przy budowie Wału Atlantyckiego ,część wysłano na koleje polowe między innymi w okolice cieśniny Dardanele ,do Gracji koło Salonik .
W Polsce pracowały trzy tego typu parowozy na kolei leśnej w Zagnańsku
do lat 50-tych .
Potem przesłano jeden do Chorzelowa a drugi do Hajnówki i w niedługim czasie złomowano z powodu nieopłacalności remontu .
Trochę ta długowieczna służba przypomina historię czołgu FT-17.Shy
İmage
İmage
Odpowiedz