Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tiger I frühe Produktion - Tamiya 1:16
Witam.

Zdecydowałem również i na tym forum poprowadzić relację z budowy modelu Tygrysa z bubla jaki zrobił Heng Long. Jestem mniej więcej w połowie prac,ale tematyka tego forum przekonała mnie, że warto i tu założyć swój wątek.
Poniżej skrót tego co działo się od września:

-tak wyglądało "to" na początku:

İmage

-jako pierwszą poprawiłem osłonę peryskopu kierowcy:

İmage

-wymieniłem koła (co było kamieniem milowym w budowie Tygrysa):

İmage

-i zaczęło się golenie kadłuba z baboli:

İmage

-następnym etapem było spawanie:

İmage

İmage

-a później ruszyłem z blachami:

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

-pojawił się kadłubowy MG-34:

İmage

-i światła:

İmage

-później blachowałem dalej:

İmage

-należało również poprawić położenie wieży:

İmage

-w między czasie poprawiałem też lufę działa (wiadomo dlaczego):

İmage

-udało się zdobyć Tamiyowski tylni zasobnik wieży:

İmage

-i krok po kroku uporałem się z tylną płytą kadłuba:

İmage

İmage

İmage

İmage

Obecnie model wygląda tak:

İmage

İmage

Roboty co nie miara jeszcze, ale zapał jest, więc powinno być dobrze. Zakupiłem czarny bristol, bo zdaję sobie sprawę, że zdjęcia na obecnym tle są marne.
Zapraszam do komentowania i krytyki. :)
Gimme glue, gimme wire, gimmie that which I desire!! Big Grin
Odpowiedz
Bardzo fajnie że ten wątek się pojawił - na pewno będę obserwował - sporo roboty. Nieźle Wink
Pozdrawiam
Odpowiedz
Walczyłem, walczyłem z filtrami od Heng Longa i nie dałem rady łącznikom między samymi filtrami i przewodami. Nie da się ich tak ustawić, żeby były dobrze. Na szczęście znajomy pozbywa się (na części) Tamiyowskiego Tygrysa i od niego udało się kupić filtry wraz z łącznikami. Dodatkowo czekam na nową wieżę (też z Tamiyi i też od niego). Jak już części dojdą i uda się je zmontować, to dam znać zdjęciowo. :)

Pozdrawiam!!
Odpowiedz
Witam.
Udało się zaadoptować nową wieżę. :) Trzeba było tylko zmienić średnicę otworu na pierścień. Dremel dał radę. Tygrys obecnie wygląda tak:

İmage

W zamówieniu przyszły także filtry. Jak porównałem je z tymi od HL, dowiedziałem się czemu opierały się na skrzynce tylnej płyty:

İmage

Nie zdziwię chyba nikogo, że wieża Tamiyi deklasuje Heng Longa. Można by zrobić całą listę rzeczy, ale po co. Musze jeszcze ściągnąć sobie kopułę dowódcy i właz ładowniczego i wieża będzie do spawania. Potem jeszcze tylko uchwyty na ogniwa i z zewnątrz będzie gotowa. :) Zastanawiałem się nad klapami w zasobniku, ale chyba sobie w tym miejscu blachy daruję.
Pozdrawiam!
Odpowiedz
Zaczyna to już fajnie wyglądać. Dajesz dalej!
Odpowiedz
Będzie się tutaj jeszcze coś dziać? Bo temat ciekawy, a tak jakoś ucichło wszystko... Dodgy
Odpowiedz
No będzie, będzie!! Już nie długo. :) Fajnie, że zapytałeś. Wink
Odpowiedz
Witam po dłuuugiej przerwie.

Zbierałem się , zbierałem i w końcu się udało. Wróciłem do pracy przy tym potworze. Zanim to się jednak stało pozbierałem kilka fantów:

Od Tomka (Griefa) ze Szkocji:

-zaczepy uchwytów na dodatkowe ogniwa gąsienic, oraz kilka pojedynczych ogniw:

İmage

Ponadto dostałem jeszcze drewianą skrzynkę amunicyjną i zawiasy włazów kierowcy strzelca/radiooperatora (raczej nie będę ich potrzebował, bo włazy będą zamknięte),

-od Stefana z Eureka XXL linę do naciągania gąsienic wraz z dwoma typami zaczepów:

İmage

(Stefan, dzięki raz jeszcze),

-od Janusza Jurowicza z allegro kopułę włazu dowódcy z modelu Tamiyi:

İmage

Jak się okazuje kopuła Heng Longa była za duża do wieży Tamiyi, ale sam właz HL pasuje do Japońskiej kopuły:

İmage

No. :)
W budowie Tygrysa zatrzymałem się na filtrach "feifel" i aby móc ruszyć dalej muszę przygotować płytę nadsilnikową do mocowania przewodów powietrza. Najpierw ją wyciąłem:

İmage

a w najbliższych dniach pewnie ją odpowiednio uzbroję. :)

Myślałem też nad odtworzeniem faktury odlewu. Jako, że Tygrys Wittmanna, z okresu bitwy Kurskiej, został mu dostarczony bezpośrednio z fabryki, czyli wczesnym latem 1943, można uznać, że na tym etapie wojny do produkcji płyt pancernych używano jeszcze stali dobrej jakości. Obejrzałem więc kilka zdjęć Vinniego Abbotta z jego "walkarounda" wokół Tygrysa w Bovington:

İmage

İmage

İmage

İmage

http://vincesgallery.smugmug.com/History

Jak widać na kadłubie płyta pancerna jest idealnie wręcz gładka, natomiast na wieży są wyraźne ślady po walcowaniu. Darowałem sobie więc robienie faktury na kadłubie. Na wieży też, bo Tamiya o to zadbała. :)

No chyba tyle na dziś.
Mam nadzieję, że update będzie niedługo. Wink

Odpowiedz
Aleś się narobił, wsadził zdjęcia zakupów...
İmage
Odpowiedz
Witam.

Czy ktoś z przeglądających ten wątek poratował by mnie w sprawie wykonania zewnętrznego gwintu na kawałku drutu o śr 1 mm? Na taki sprzęt nie mam kasy: http://allegro.pl/s384-narzynka-m17-x-1-...23240.html :/
Odpowiedz
Witam.
Narzynkę już kupiłem, i jutro powinna być u mnie. Kosztowała 9,90 zł, więc chyba nie przepłaciłem. :)
Podłubałem trochę przy klapie nadsilnikowej i wygląda teraz tak:

İmage

İmage

Następnym krokiem będzie pewnie zeskraczowanie haków do zaczepiana klapy (1x) i klap nad wentylatorami (2x).
Już się nie mogę doczekać...
Odpowiedz
Nie zauważyłem że potrzebowałeś narzynki. Chociaż tak małe rozmiary..... problem by był. Ale możesz mieć problem z tą narzynką. Ta którą zalinkowałeś z allegro to nie dziwie się że jest tak droga, jest to nietypowy rozmiar, zazwyczaj robi się takie na zamówienie. I rozmiar nie tegesTongue bo M17 oznacza że średnica gwintu to około 17mm a 1mm to oznaczenie skoku gwintu. Czyli jak gęsto są zwoje gwintu "ułożone" od siebie. Zapodaj linka coś zamówiłBig Grin
Odpowiedz
http://allegro.pl/narzynka-m1-narzynki-m...51459.html Przyznam, że jestem pod stresem tego co napiszesz. Wink
Odpowiedz
(26-01-2012, 07:17)madeira napisał(a): Przyznam, że jestem pod stresem tego co napiszesz. Wink

Nie potrzebnie, dobry zakupCool. U mnie w pracy to całkiem inne gabaryty, rzadko robimy gwinty M4 jedynie większe. Jestem ciekaw jak będzie Ci szło gwintowanie, przy tak małej średnicy może to być problematyczne. Ułatwiło by sprawę prowadzenie w narzynce, faza na początku pręta który masz zamiar gwintować i przede wszystkim smarowidło na narzynce, jakiś olej.
Odpowiedz
Może jakiś update, coś trzeba cię zdopingować Wink
Odpowiedz