Sturmgeschutz IV 1:35 Academy
Witajcie!

Jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum, więc chciałem się grzecznie z wszystkimi przywitać.
Dziękuję też za zaproszenie na forum użytkownikom: JanuszF oraz Bartek72

Modele majstruję już naście lat ale ostatnio tempo spadło, a co za tym idzie i poziom. W między czasie przeżyłem szok technologiczny - wyspusty nowych producentów (Dragon, Amusing, Bronco itp.), więc doznałem szoku jako, że wychowałem się na "ruskach" i "mirażu", które paciałem humrolami.
Academia i tamiya, dragon to był dla mnie rarytas Wink

Staram się systematycznie podnosić poziom warsztatu, zarówno w wykonaniu modeli jak i ich prezentacji.

W obecnej chwili kończę swoją dłubaninę i przestawiam się na akryle.

Spróbuję zaprezentować w tym temacie swoje prace nad takim starym modelem.

We wrześniu jako odskocznię chciałem szybko zmajstrować takiego rarytasa Rolleyes
[Obrazek: 4b61bec7-7636-4416-abf4-34e4f11a0cf3_zps2c4626ee.jpg]

miał byś sklejony na urlopie w ciągu tygodnia, niestety.... Blush

Doszedł zimmerit eduarda. Z lenistwa (i braku czasu) nie jest z miliputa. W sumie też chciałem spróbować takiego rozwiązania.
[Obrazek: DSCN06871_zpsa396be10.jpg]

Obowiązkowo do wymiany gumisie na MagicTrack Dragona. Dziękuję koledze Demonion!
[Obrazek: DSCN06891_zpsf29fd9f2.jpg]

Lufa RB:
[Obrazek: DSCN06881_zps034f5562.jpg]

Na wannie oczywiście zimm nie pasuje. Nie wiem czy to kwestia dedykacji do Tamiya czy faktycznie jest....
[Obrazek: DSCN06781_zpsc99353da.jpg][Obrazek: DSCN06771_zpsde33731b.jpg]

Dół wanny:
[Obrazek: DSCN06791_zps492829a1.jpg]

Postępy:
[Obrazek: DSCN06931_zpsca67b5b4.jpg]
łączenie gąski na ostatniej rolce, skleję oczywiście po pomalowaniu a przed brudzeniem
Doszły koła z Dragona. Znalazłem zbędne w modelu Nashorna (za co wszyscy kochamy Dragona).

dorobiłem przednie zaczepy, na foto zrobiony na razie prawy:
[Obrazek: DSCN06951_zps6d7baa89.jpg]

i zielonego pojęcia nie miałem jak poprawić osłonę naciągu koła (najprostsza przyczyna - brak czasu), więc zdecydowałem się rozwiązać to trochę po chamsku - czyli zaszpachlowałem (jeszcze do wygładzenia)
[Obrazek: DSCN06971_zps8bb13da6.jpg]
później została wymieniona całość na taką z Dragona. Dziękuję koledze Demonion.

Czytałem jeszcze na temat robienia faktury odlewu.
Próbowałem trochę klejem, trochę szpachlówką, nawet i nitro. Nic nie wychodziło tak dobrze jak na niektórych poradnikach. Po kilku próbach udało mi się wykonać fakturę na jarzmie.

Poprawiałem zimm na przedniej płycie bo wyszedł marnie.
Wrzuciłem narzędzia, dołożyłem stelaż i dorobiłem osłony boczne.

Przeróbka włazu ładowniczego, tak aby otwierał się na boki.
Później wróciłem do pozycji wyjściowej bo nie zauważyłem, że popełniłem błąd.
Wczesna wersja włazy przód/tył, późna na boki.

Sprężynki do błotników, mocowanie zapasowych ogniw na przednim pancerzu oraz boku.
Mocowania liny oraz ogniw na tylnej płycie.

jasne tło:
[Obrazek: DSCN1040_zps99989773.jpg][Obrazek: DSCN1041_zps2ffe7a91.jpg][Obrazek: DSCN1043_zps3a377b3e.jpg]

ciemne tło:
[Obrazek: DSCN1044_zps5460a227.jpg][Obrazek: DSCN1045_zpsf2c62eeb.jpg][Obrazek: DSCN1045_zpsf2c62eeb.jpg]

i trochę spawów:
[Obrazek: DSCN1053_zps3fb649ca.jpg]

takie coś mi wyszło z miliputa:
[Obrazek: DSCN1054_zps6a54b6df.jpg]

Miało być szybko ale czułem, że w tym też się zagrzebię bo poprawek co nie miara.
Oczywiście głównym celem będą próby malarskie. Może pierwsze efekty będą marne ale mam nadzieję, że z każdym następnym modelem będzie coraz lepiej Big Grin

Zdjęcia Stuga gotowego do malowania. Złożony na sucho. Sesja JanuszF.

[Obrazek: P1030044_zps74ad83bb.jpg]
[Obrazek: P1030039_zps1f2c6372.jpg]
[Obrazek: P1030041_zps8de4bcef.jpg]
[Obrazek: P1030040_zps53b5c7b9.jpg]
[Obrazek: P1030042_zps2ff06366.jpg]
[Obrazek: P1030045_zpsd50f8fb3.jpg]

Zaczynamy malowanie! Big Grin
Odpowiedz
Fajnie, że się zdecydowałeś Big Grin
Farby już masz, przeszkolony z zakresu malowania akrylami już jesteś, masz dzisiaj wolne, więc nie pozostaje Ci nic innego jak dzisiaj go pomalować Wink
Liczę, że popołudniu ujrzę zdjęcia pomalowanego sturmgeschutza Tongue
Odpowiedz
Racja, farby są. Szkolenie było. Wolne w grafiku jest. Pora na front! (znaczy do lakierni Wink )

Ps. Dziękuję za wsparcie!
Odpowiedz
Hej, witamy na forum!
Wyłącznie przez grzeczność nie napiszę co sądzę o zimmeritach Eduarda; dziwię się, że ciągle są chętni na te produkty. Wink
Model Academy to też jest, nie bójmy się tego powiedzieć, badziew i trochę go szkoda na Twoją energię, chęci i (mam nadzieję) potencjał. No, ale rozumiem, że to model szkoleniowy i dlatego dłużej tą sprawą się zajmować nie będziemy. Blush
A teraz konkrety:

Cytat:Wczesna wersja włazy przód/tył, późna na boki

E tam, zawsze w bok, tylko różnił się kształt tego właz (wczesny był pięciokątny, późny prostokątny) i umiejscowienie peryskopów.

Cytat:jak poprawić osłonę naciągu koła

Chyba nie do zrobienia (z powodu opisanego we wstępie), trzeba by robić od początku, ale czasu na to szkoda.

Nie wiem skąd pomysł Eduarda na zimmeritowanie góry przedziału silnikowego - moim zdaniem kontrowersyjny pomysł. Gąski ułożone z wyczuciem (to na pewno pierwszy raz?), nad spawami to niestety jeszcze musisz trochę popracować (większość teraz używa Greenstuff'a - może to też ma wpływ?).
Nie ma co dłużej gadać - maluj! Wiesz chyba z grubsza co i jak?
Przed jednym Cię tylko chcę przestrzec - nie przeinwestuj w malarskie dodatki weatheringowe (gotowe siuwaksy AK, MIG, itp). Tak na prawdę starczy kilka Humbroli, 5-8 pigmentów, 8-12 kolorów farb olejnych i White Spirit (miej wzgląd na domowników i kupuj bezzapachowy - ta sama cena). Ja teraz już to wiem, ale ile musiałem wydać pieniędzy, żeby się tego dowiedzieć to nie zliczę...
Odpowiedz
Poprawiłem trochę sprężarkę.
Do tej pory układ był bardzo prosty: sprężarka -> aerograf 0_o

Teraz wygląda to tak:
[Obrazek: DSCN11071_zpsvnri4nzo.jpg]

Brakuje jeszcze podstawki.

Wracając do tematu dzisiejszego malowania.

Użyte farby:
[Obrazek: DSCN11051_zpsg4cf7urb.jpg]

Efekt po malowaniu oraz warstwie sikoluxu (lakma):
[Obrazek: DSCN11121_zpsvmqo8n5m.jpg][Obrazek: DSCN11111_zpski3ieuba.jpg][Obrazek: DSCN11101_zpsfpyvmhig.jpg][Obrazek: DSCN11091_zpsunyztulg.jpg]

Przepraszam za kiepskie oświetlenie oraz kiepskie wyeksponowanie - w najbliższym czasie postaram się to poprawić.

Na panelach zacząłem robić rysy pod zdrapki od krzaczorów.

Teraz poproszę o podpowiedź bo im więcej czytam tym bardziej głupi jestem.
Pomalowałem model akrylami. Na to położyłem wartwę sidoluxu.

Teraz na to w jakiej kolejności kolejne zabiegi? Interesują mnie obicia, wash, biedronka oraz filtr jeśli uważacie, że jest potrzebny.
Co w jakiej kolejności i co na jaką powierzchnię? Pigmenty na koniec na matową powierzchnię, prawda?

Teraz wyczytałem o kilku kolejnościach ale z tego co wiem na pewno to wash, biedronka na połysk/satynę.
Odpowiedz
No to już ci pokazuję, jak będzie wyglądał Twój model:

[Obrazek: resized_ferdi028.jpg]

Za ciemny!!!
Gunze H to bardzo dobre farby, 403, 405 i 406 to bardzo fajne kolory, ale niestety wszystkie późniejsze zabiegi wetheringowe mają to do siebie, że strasznie pociemniają barwy podstawowe. No, ale trudno - jedziesz dalej! Co do porad co, jak i kiedy dam Ci jedną radę autorstwa (niech mi wolno to będzie powiedzieć Wink) naszego forumowego kolegi, Sergiusza:

http://planetarmor.com/forums/showthread.php?t=4418

Naprawdę, więcej póki co nie trzeba. Cool
Odpowiedz
(01-02-2015, 17:36)bartek72 napisał(a): Hej, witamy na forum!
Wyłącznie przez grzeczność nie napiszę co sądzę o zimmeritach Eduarda; dziwię się, że ciągle są chętni na te produkty. Wink
Model Academy to też jest, nie bójmy się tego powiedzieć, badziew i trochę go szkoda na Twoją energię, chęci i (mam nadzieję) potencjał. No, ale rozumiem, że to model szkoleniowy i dlatego dłużej tą sprawą się zajmować nie będziemy. Blush

Dziękuję za wyrozumiałość.
Ten model mocno stępił mój zapał bo pochłonął strasznie dużo czasu na poprawę błędów a i tak większości baboli nie udało mi się usunąć.
Eduardowy zimmerit stał się mój za bagatela 10zł i tylko dlatego postanowiłem spróbować jak to działa. Teraz już widzę, że szkoda na to pieniędzy.

Cytat:A teraz konkrety:

Cytat:Wczesna wersja włazy przód/tył, późna na boki

E tam, zawsze w bok, tylko różnił się kształt tego właz (wczesny był pięciokątny, późny prostokątny) i umiejscowienie peryskopów.

Wydaje mi się, że nie do końca.
Posłużę się tak na szybko takim fotosem z internetu:
http://www.weapon.df.ru/tanks/germsp/stug/st4.jpg

Cytat:
Cytat:jak poprawić osłonę naciągu koła

Chyba nie do zrobienia (z powodu opisanego we wstępie), trzeba by robić od początku, ale czasu na to szkoda.

wymieniona na część z Dragona. Tak jak wspomiałem- dzięki życzliwości kolegi Demonion.

Dziękuję za link do tematu Sergiusza oraz za rady z weatheringiem. Teraz pora na praktykę Wink

Wrzucam jeszcze foty z malowania. Zrobione w ciągu dnia, więc i oświetlenie lepsze.

Baza:
[Obrazek: 100120159641_zpsfzslp0hw.jpg][Obrazek: 100120159651_zpsgqgnzape.jpg][Obrazek: 100120159661_zpswvskxhpv.jpg]

oraz kamo:
[Obrazek: 100120159691_zpsyie4dxwu.jpg][Obrazek: 100120159681_zpssogdbua3.jpg][Obrazek: 100120159701_zpsptzufeb5.jpg][Obrazek: 100120159671_zpsghaygigj.jpg]

Teraz widzę, że muszę mooocno rozjaśnić bazę.

Bardzo proszę o rady oraz opinie!
Odpowiedz
Co do włazu to Cię nie zrozumiałem - myślałem, że chodzi o właz kierowcy (czytanie ze zrozumieniem zawiodło). Blush
Jeżeli mówimy o dachu przedziału bojowego to tam się na przestrzeni czasu działo o wiele więcej niż tylko właz przód-tył/na boki. Wink

Cytat:Ten model mocno stępił mój zapał bo pochłonął strasznie dużo czasu na poprawę błędów a i tak większości baboli nie udało mi się usunąć.

No to nie idź dalej tą drogą i sklejaj nową Tamiyę albo dragonowskie Smart Kity.
Odpowiedz
Ostatnio mam trochę więcej czasu wolnego (ale za to mniej chęci).
Model dostał washa, kilo pigmentów, jakiś weathering szeroko pojęty. Dopiero raczkuję w tym temacie, więc model od początku mało merytoryczny miał być katapultą do współczesnego modelarstwa. Prawie skończony co daje mi motywację do prac przy innych modelach.
Doszły kukiełki i drobne detale. Przydałby się jeszcze ładowniczy - mam nadzieję, że do czasu galerii dołączy do nas.
Pozostało mi domalować ubytki zimmeritu oraz drobne obicia. Anteny jeszcze na sucho. Poprawię jeszcze na pewno tłumik bo nie jestem fanem takich marchewkowych.
Po tych zabiegach jeszcze lakier matowy na całość bo widać jak się srebrzy jeszcze miejscami i na koniec metalizery gdzieniegdzie.
Poduszka we włazie kierowcy na brąz podobnie jak we włazie u dowódcy czy to była sama stal?

[Obrazek: DSC_0015_zpsqe9hhpzj.jpg][Obrazek: DSC_0016_zpsixmwe35y.jpg][Obrazek: DSC_0017_zpsbctxiznk.jpg][Obrazek: DSC_0018_zpsyfdkvxdy.jpg][Obrazek: DSC_0019_zpsec3ctlrx.jpg][Obrazek: DSC_0020_zpscfjoqqrl.jpg][Obrazek: DSC_0021_zpsqdmsvrg9.jpg]

Jakieś detale poprawić czy oszczędzić wstydu, kończyć i brać się za następny?
Odpowiedz