Pz. Kpfw. III G (Tp) DAK
W związku z okresem urlopowym robota modelarska u mnie zamarła, liczę jednak, że od września coś tam uda mi się jednak podłubać (co prawda mam dwa modele do pomalowania ale przecież trzeba też coś sklejać, prawda?). Wybór mój (niewątpliwie inspirowany doskonale wykonanym modelem kolegi Mwallo, który miałem okazję widzieć w Bytomiu) padł na Pz. Kpfw. III G z 5. leichte Division. Wersja G, bo zdecydowana większość trójek, które przyjechały pierwszym rzutem do Afryki stanowiły właśnie pojazdy w wersji G; F (i to po liftingu) pojawia się na zdjęciach ledwie trzy razy, być może były tam też jakieś H, ale trudne jest to do ustalenia, bo H stanowiły podstawę kolejnych uzupełnień. Jeśli więc chodzi o G, to przeprowadziłem odpowiednie dochodzenie, przeszukałem dostępne mi materiały i wiem już, jak pojazd ten powinien wyglądać. Oto co udało mi się ustalić:

11 lutego 1941 (choć według niektórych źródeł 14 lutego) do Libii dotarli pierwsi niemieccy żołnierze z 5. leichte Division (która 1 sierpnia została przemianowana na 21. Panzerdivision).

İmage

Niedługo później w Trypolisie odbyła się dość dobrze obfotografowana defilada niemieckich oddziałów. Oto zdjęcia trójek z tej defilady, do których udało mi się dotrzeć:

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

Pod koniec marca niemieckie oddziały weszły do walki - oto zdjęcia trójek w wersji G, do których udało mi się dotrzeć:

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

Analizując wszystkie te zdjęcia doszedłem do następujących wniosków:

1. Wszystkie pojazdy miały 38 cm gąsienice (widać to chociażby po rodzaju koła napędowego)

2. Pojazdy te miały albo wczesne (węższe) koła jezdne, które w trakcie zużywania się ich były wymieniane na późniejsze, albo koła dwóch typów, ewentualnie od samego początku koła późnego typu.
A żeby było wiadomo o czym mówię:

İmage

Oto pojazdy z węższymi kołami:

İmage

İmage

İmage

İmage

Oto pojazdy z mieszanymi typami kół:

Pierwsze, czwarte i piąte wczesne, pozostałe późne:

İmage

Ostatnie późne, pozostałe wczesne:

İmage

Pierwsze i ostatnie późne, pozostałe wczesne:

İmage

Dwa pierwsze późne, pozostałe wczesne:

İmage

Wszystkie późne:

İmage

Tutaj akurat pierwszy pojazd z wszystkimi późnymi kołami, za nim stoi pojazd z wczesnymi:

İmage

3. Zdecydowana większość pojazdów miała wieżę wczesnego typu z niejednorodną tylną płytą, natomiast wieżyczki dowódcy występowały zarówno wczesne jak i późne. Oczywiście wszystkie pojazdy miały już zasobniki wieżowe (Rommelkiste), wszystkie też pojazdy zostały uzbrojone w 5cm KwK 36 L/42 z zewnętrznym jarzmem.
Oto rysunek poglądowy zmian wieży Pz. III G:

İmage

i zdjęcie dobrze ukazujące różnorodność wież (zwróćcie uwagę na typ wieżyczek dowódcy oraz na pozycję wentylatorów i innych otworów na stropach wież):

İmage

Dla przykładu dwa podobne pojazdy z różnymi typami wieżyczek dowódcy:

İmage

İmage

4. W związku z dużymi przebiegami z którymi liczono się w pozbawionej kolei w Afryce, pojazdy obwieszone były z przodu i tyłu zapasowymi gąsienicami, miały również ponadstandardową liczbę zapasowych kół jezdnych:

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

Ciekawostką charakterystyczną dla wielu tych pojazdów jest odwrócony odcinek zapasowej gąsienicy przy lewym wlocie powietrza do silnika:

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

Jako że było to standardowe miejsce mocowania lewarka poskutkowało to jego przeniesieniem na pierwszy odcinek prawego błotnika:

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

5. Raczej na pewno wszystkie pojazdy miały specjalne klapy silnika z dodatkowymi wlotami powietrza (trop), bo też specjalnie dla pojazdów z frontu afrykańskiego je wymyślono. Potem weszły do powszechnego użycia:

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

6. Zdecydowana większość pojazdów miała materiałową osłonę na lufie zapobiegającą jej zapiaszczeniu:

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

7. Nieliczne pojazdy miały na tylnej płycie silnika uchwyt na dodatkowe jedno bądź dwa koła jezdne:

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

Pojazdy te przybyły do Afryki niewątpliwie pomalowane na kolor Panzergrau, natomiast potem zostały przemalowane. Jak? To już jest inna historia...

Zdjęcia pochodzą z internetu oraz książek:

1. Afrika Korps Rommla - Pier Paolo Battistelli (Osprey Publishing)
2. Afrika Korps 1941-1943 - Ian Baxter (Bellona)
3. Sd.Kfz.141 Pz.Kpfw.III - Waldemar Trojca (Modelhobby)
4. Achtung panzer No. 2: Panzerkampfwagen III
Odpowiedz
Takiego przygotowania merytorycznego dawno nie widziałem. To jak te koła jezdne będziesz w końcu dawał - wczesne czy późne?
Krzysiek
Czołgi - pancerna pięść armii.
Odpowiedz
Bartek sie chyba nudzil na urlopie Big Grin chociaz nie powiem, zazdroszcze przygotowania merytorycznego, bo podczas prac strasznie duzo czasu na to schodzi.

Przy okazji Bartek fajna fotke wytargal, jakby sie ktos zastanawial jak malowane byly wlazy

İmage
İmage
Odpowiedz
Właśnie te włazy są ciekawe, najpierw myślałem, że to refleks światła, ale na dalszym wozie też są białe. Duża ciekawostka, pierwszy raz widzę foto gdzie są białe.
Odpowiedz
Tak dokładny opis sugeruje, że będzie pełna blacharka w tym projekcie... Wink
İmage
Odpowiedz
To by potwierdzalo teorię że na początku niemiaszki się tak bardzo ostrzału nie bały.
Krzysiek
Odpowiedz
Swoją drogą, niezły zarodek projektu trójkowego... Może byście tak chłopaki zagadali Bartka żeby się wstrzymał?
İmage
Odpowiedz
No panie, przygotowanie merytoryczne pierwsza klasa.
Odpowiedz
Dziękuję, zawsze staram się podchodzić do tematu dość merytorycznie; temat mnie wciągnął, to i trochę poszperałem.

Krzysiek - plan jest taki, żeby użyć wczesnych, późnych i bez bandaża w ogóle. Tongue Tylko z tymi wczesnymi mam problem, bo ich nie mam. Niemniej teraz na allegro są trzy modele z tymi kołami i któryś z nich musi być mój!

Rayl - tak właściwie to bym nie chciał przesadzać, bo jak podliczę voyagerowskie błotniki, blaszki ogólne, Friule (bo chyba zestawowych ogniw nie starczy...), te nieszczęsne wąskie koła, jarzmo Panzerartu, to wychodzą jakieś kosmiczne pieniądze. Confused A przecież ja i tak tego i tak nie będę umiał pomalować. Blush Plan jest więc mniej rozbuchany, ale jak zwykle zobaczymy co z tego wyjdzie. Wink

Tomku - nie nudziłem się na urlopie, tylko czasami w trakcie jakiejś przerwy w robocie nie da się robić modelu, ale chociaż da się pooglądać obrazki. A co do projektu grupowego - bardzo chętnie! Tylko że Wy tu już jakąś ustawkę pierwszowojenną macie, to i nie chcę się wcinać. Niemniej poczekać mogę, nie ma sprawy. W kupie raźniej, a kolejka oczekujących na zrobienie modeli spora. Wink
Odpowiedz
Przeczytałem z zainteresowaniem :)
Czekam na relację z przebiegu prac.
Odpowiedz
(31-07-2015, 20:51)bartek72 napisał(a): W kupie raźniej, a kolejka oczekujących na zrobienie modeli spora. Wink
Święta prawda.
Lubię takie konkrety historyczne.
Na projekt grupowy nie zdobędę się- moja Dak-trójka ma juz jakieś 80% zaawansowania (czeka na montaz podnośnika i zabawę z malowaniem), ale chętnie podopinguję Twoje prace. No i jak zwykle nie mam czasu na dokumentowanie postępów moich prac. Muszę tez popracowac nad fotkami.
Przepraszam za pisownię- pracuję teraz z komputerem z pewnymi niedostatkami.Blush
Pozdrawiam.
Odpowiedz
O rany, co się stało z moim wątkiem? Dlaczego on taki "przypięty"? Huh

Wreszcie zakończyłem proces ciułania potrzebnych mi części i mogę rozpoczynać pracę. Podstawą będzie model Dragona 6639:

İmage

bo ma on wczesną wieżę z niejednorodną tylną płytą, dwie wieżyczki dowódcy do wyboru i zasobnik zawieżowy. Tropikalne klapy silnika udało mi się wyszabrować z modelu 6641, a wczesne koła jezdne z zestawu 9031. Jako że różne MT do serii na podwoziach Pz. III/IV całkiem mnie zadawalają, postanowiłem pozostać przy zestawowych gąsienicach. Obawiając się, że liczba ogniw w zestawie raczej nie starczy mi do obwieszania pojazdu licznymi zapasowymi odcinkami gąsienic, postanowiłem zaatakować Krzyśka, który robił wcześniej "trójkę" E na takich samych gąsienicach co moja. Prośba moja spotkała się z życzliwym przyjęciem i gąsienice są już w drodze. Big Grin
Do modelu dokupiłem zestaw Abera 35042, który teoretycznie jest do "trójki" E, ale ma on wszystko to, co będzie mi potrzebne w moim modelu.
We własnych zasobach magazynowych znalazłem jarzmo armaty z osłoną przeciwpyłową (Panzerart RE35-014) oraz koła jezdne bez bandaża (to chyba jakieś stare Armorscale). Oczywiście zamierzam też wymienić gaśnice na panzerartowskie, a liny na Eurekę XXL - ale to chyba oczywiste. Wink
Nie chcąc powtarzać błędów poprzednich projektów, kiedy nagle okazywało się, że zostałem zatrzymany przez brakujące kalkomanie, zainwestowałem w zestaw Armo 35428 - nic lepszego do afrykańskiej Pz. III G nie udało mi się póki co znaleźć; cały czas szukam jeszcze jakiejś alternatywy.
W związku z tym, że postanowiłem nie psuć sobie zabawy fototrawionymi błotnikami (za cienki chyba jestem na nie...), uznaję niniejszym, że mam już wszystkie potrzebne mi części i mogę na serio odpalać ten projekt. Cool
Odpowiedz
Mam nadzieję że dotrą bezpiecznie.
Warsztat przypięty bo to hicior będzie.
Krzysiek
Odpowiedz
Stareńka ta blacha - jak by się ten zestaw miał do modelu - http://www.aber.net.pl/detal,620.html ?
İmage
Odpowiedz
Krzysiek, jaki hicior? Czy nie widzisz, że ja publicystyką nadrabiam nędzę warsztatu? Toż to moja jedyna szansa na wysoką oglądalność. Blush Rozważałem jeszcze wrzucanie zdjęć gołych bab (to zawsze podnosi oglądalność) ale pewnie moderatorzy by usuneli...
Tomku, ja i tak z tych fototrawień wykorzystam tak nieliczne części, że to raczej nie ma znaczenia... A zestaw wybrany przeze mnie w porównaniu do tego wskazanego przez Ciebie jest bogatszy (do moich potrzeb) chociażby o wczesny stelaż pod świece dymne z tyłu kadłuba. A że na Voyagera nie chciało mi się czekać, z Partem jeszcze nie miałem żadnych doświadczeń, w Eduard to zło, no to jakoś tak wyszło. Cool
Odpowiedz