Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beute-Tank Medium Mark A Whippet. Berlin styczeń 1919r.
Whippet to też Marek Wink

Szpachlowanie raczej symboliczne. Buda jeszcze nie jest scalona z podwoziem i do zdjęcia mi się troszkę przesunęła. Minimalnie coś jest skopane w kształcie dachu, ale to nic poważnego. Trochę teraz ją naciągam. Kleję jedną spoinę dziennie, żeby mi się przypadkiem nie popsuło. Szpachlował będę kątowniki, ale to takie moje osobiste zboczenie. Wychowałem się na zestawach gdzie szpachla była niezbędnym składnikiem modelu Wink
Odpowiedz
Niestety jesienią byłem mało aktywny modelarsko, ale przynajmniej się doktoryzowałem z Whippeta Wink
Myślę, że już za wiele na temat wozu użytkowanego przez fajkorps nie znajdę. W każdym bądź razie, pojazd nie był szary jak to jest przedstawiane na większości barwnych profili, ani też zielony jak zaproponował MIG, tylko łaciaty! 
Z grubsza, jak większość produkowanych pojazdów, Whippety można podzielić na 3 grupy, wczesne, środkowej produkcji i późne Wink Nigdzie się z taką terminologią, odnośnie Whippetów, nie spotkałem tak więc poniekąd jestem prekursorem  Big Grin Myślę, że terminologia jest czytelna i nie potrzeba dodatkowych wyjaśnień w tym zakresie Wink
Do rzeczy. Pojazd używany przez Niemców zaliczam do grupy wczesnych, natomiast Meng skopiował egzemplarz z Bovington który jest przedstawicielem średniej serii produkcyjnej. Na domiar złego pojazd został nieco przez muzealników udoskonalony i zostało to idealnie odwzorowane w modelu Menga, oraz, w sposób mniej doskonały, w modelu wyprodukowanym przez Emhara.

W celu ekspozycji wnętrza po wojnie została usunięta prawa płyta nad chłodnicą.
İmage

Potem brakującą płytę zrekonstruowano ale niestety niezbyt wiernie.
İmage
Brakuje trochę nitów i wycięcia pod korek do wlewu chłodziwa.
Meng tak to zobrazował.
İmage

A ja poczyniłem takie poprawki. Nawierciłem  otwór pod korek, dorobiłem go  i dodałem nity.
İmage

Kolejnym ulepszeniom została poddana płyta po lewej stronie przedziału załogi.
Po wojnie wyglądała tak.
İmage

Potem zapewne "otworzono" przedział załogi poprzez demontaż tej płyty, a następnie przyśrubowano ją, jednocześnie nie odtwarzając dokładnie wszystkich detali.
İmage

Co też zostało perfekcyjnie odwzorowane w modelu.
İmage

Usunąłem śrubki, dodałem brakujące płaskowniki, a potem ponitowałem całość. Brakuje jeszcze płaskownika na którym zawieszano nakładki na gąsienice.
Ale chyba dokleję go po nałożeniu kalek, bo w oryginale oznaczenia znajdowały się pod nim.
İmage
Odpowiedz
Nity, śrubki... To lubię! Big Grin
Odpowiedz
Etap budowy powoli zbliża się ku końcowi.
Muszę jeszcze dorobić kilka uchwytów i stuningować tłumiki.
Najpoważniejsza przeróbka to dodanie wzmocnień na bokach układu jezdnego.
Na kilku pierwszych Whippetach można dostrzec  wzmocnienia na krawędziach. Potem najprawdopodobniej zrezygnowano ze wzmocnień, ale były one jednak potrzebne, gdyż na pewnej ilości wczesnych Whippetów zostały dorobione w późniejszym okresie. Jednym z nich jest bohater tego wątku który nosił numer A220 więc był pojazdem. Jest to bez wątpienia przeróbka warsztatowa. Potem kątowniki były już montowane fabrycznie od wewnętrznej strony i na zewnątrz można tylko zobaczyć główki nitów je mocujących. 
Poza tym dodałem parę śrubek i nitów, usunąłem wieszak na nakładki, ale go jeszcze odtworzę.
Wymieniłem też śruby od napinacza na mosiężne.
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
Usunąłem uchwyty, część z nich dorobię. Najprawdopodobniej ostatnie siedemdziesiąt parę pojazdów już miała je montowane fabrycznie, natomiast niektóre wcześniejsze pojazdy otrzymały je już w jednostkach. Elementy te były montowane z wykorzystaniem istniejących połączeń śrubowych. Dlatego wieszaki na nakładki były tak fantazyjnie powyginane.
İmage
İmage
İmage
Na dachu dodałem parę śrubek po lewej stronie kadłuba. Wymieniłem też część nitów i śrubek na pochyłych płytach. Meng zrobił je za małe w stosunku do pozostałych.
İmage
İmage
Odpowiedz
No, dobrze widzieć, że coś dłubiesz, bo jakoś tak ostatnio cicho tu było...
Odpowiedz
Trochę dłubię Wink W zasadzie codziennie, dosłownie po kilka minut. Tylko nie ma za bardzo co pokazywać, bo dołożenie kilku nitów lub śrubek tylko purysta zauważy   Big Grin
Dzisiaj robiłem tłumiki.
Ten na górze po tuningu. Pierwsze egzemplarze miły go właśnie w takiej postaci. Rozwierciłem rurę wydechową, dodałem kryzy na końcach tłumika i owinąłem go nitką imitującą azbestową osłonę termiczną. Nowsze Whippety, najprawdopodobniej, gdzieś od numeru A313/A322 miały owijkę dodatkowo osłoniętą blaszaną tubą.
Początkowo nie montowano również tej blachy z otworem. Została ona dość szybko wprowadzona. Niestety nie znam jej przeznaczenia.
İmage
Odpowiedz
Dzisiaj nie dłubałem, ale za to zdjęcia zrobiłem Wink

Postępy oszałamiające. Tłumiki na Whippecie Big Grin

İmage

İmage

İmage
Odpowiedz
Faktycznie prace ostro ruszyły :p
Odpowiedz
Idę za ciosem Wink
Kolejne uchwyty na tanku.
İmage

W zasadzie zostały już tylko wieszaki do dorobienia. Ale może jeszcze sobie coś znajdę do dorobienia Wink
Odpowiedz
No... nieźle, nieźle.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Gdyby ktoś robił blaszki do pierwszowojennych tanków to zabawy by było na jeden wieczór   Wink
A przy samodzielnym ich struganiu cały miesiąc mamy zabawę  Big Grin  Jaka to oszczędność pieniędzy i czasu Cool 

Uchwyt na prawym boku gotowy.
İmage

A tak prezentuje się cała lewa strona z uchwytem  Big Grin
İmage
Odpowiedz
Maluj wacpan juz!
İmage
Odpowiedz
Etap budowy chyba udało mi się zakończyć, a więc powoli się zbliżam do etapu malowania. W weekend mam zamiar zapodkładować.

Dorobiłem wieszak z drugiej strony.
İmage
Odpowiedz
Walkaround. Budowa zakończona.

İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage