2S3 Akacja. Koniec zimy w Artiomowsku. Trumpeter 1/35
Cześć! 

Rozgrzebuję powolutku kolejny model. Wiem, jestem monotematyczny - znowu wojna w Donbasie. Tym razem czas na 2S3 Akację, prosto spod Artiomowska.
Na początku marca 2015 – a więc krótko po Kotle Debalcewskim i odbiciu donieckiego Lotniska – w życie zaczęły wchodzić porozumienia mińskie. Separatyści osiągnęli w zasadzie wszystko to, czego z Moskwy od nich wymagano, zaś Ukraińcy lizali rany po ostatnich srogich bęckach. 
Z linii frontu rozpoczęto wycofywanie ciężkiego sprzętu – m.in. artylerii. To właśnie z tej okazji pochodzi większość znanych mi zdjęć  interesującej mnie Akacji. 
İmage
Od tej fotografii zaczęło się szukanie informacji o pojeździe. 
A tu krótki film jak owo wycofywanie sprzętu z linii wyglądało. 

Wszystko wskazuje na to, że pojazd posiada numer taktyczny 835. Zgodnie z informacjami z tej strony:   http://greenchelman-3.livejournal.com/470821.html  - wyglądałoby na to, że jest to wóz 3 baterii 93 Brygady Zmechanizowanej 

Oto pozostałe zdjęcia: 
İmage
W drodze z frontu. Okolice Artiomowska.
İmage
W drodze z frontu. Okolice Artiomowska.
İmage
Na tyłach
İmage
Zdjęcie grupowe całej jednostki. Prawdopodobnie przed wycofaniem z frontu
İmage
Ta fotografia prawdopodobnie pamięta czasy przed konfliktem w Donbasie

A jak się Akacja zachowuje w boju? Zupełnie tak, jak na poniższych dwóch filmach. 

Tu załoga otrzymuje koordynaty na bieżąco z rejonu walk(strzelanie tak od 2 minuty, po ogarnięciu przez załogę poprawek). 

Tu zaś mamy pokaz strzelania „stacjonarnego”, z dodatkowymi ładowniczymi. (Nominalnie załoga Akacji to 4 osoby, ale można ją rozszerzyć na taką jak ta okazję o dwóch dodatkowych żołnierzy) 

A jakie są tego efekty? Jeśli zaufać temu artykułowi:http://warfiles.ru/show-69146-donbasskiy...aciya.html
to raczej słabe. Akacje cierpiały na sporo usterek i awarii wynikających ze złego serwisowania, zaniedbań i braków w wyszkoleniu załóg. 

MODEL
İmage
Całkiem świeży Trupeter. Model na pierwszy rzut oka bardzo ładny, fajnie zdetalowany. Tym razem daruję sobie jakiekolwiek dodatki. Metalowa lufa to koszt rzędu 100zł, zaś blachy właściwie powielają to, co jest w zestawie – więcej fototrawionek tu nie trzeba moim zdaniem.  

Tyle na dziś. Biorę się za klejenie. 
Pozdrowienia!
Odpowiedz
Fajne to. Będę zaglądał.  Cool
Odpowiedz
Wczoraj przeglądałem na internecie ten model gdyż podoba mi się i zastanawiałem się nad jego zakupem , a tu łup i jest na forum .
Będę zaglądał gdyż interesuje mnie ta tematyka .
Odpowiedz
Prace rozpoczęte.

Na początek obszlifowałem koła ze zbędnych szwów i złożyłem do kupy co większe części, żeby zobaczyć jakie to bydle jest wielkie - robi wrażenie. Pocieniłem też nieco błotniki i tu i tam podgiąłem trochę.
İmage
İmage
İmage
İmage

Wszystko wskazuje na to, że przy klejeniu żadnych niespodzianek nie będzie. Jakby ktoś się uparł, to można by Akację złożyć w jeden wieczór.

Pozdrowienia i Wesołych Świąt dla wszystkich! :)
Odpowiedz
Cześć!

Korzystając z wolnego lecimy dalej: sklejony kadłub i wieża, lufa wstępnie wyszlifowana i prawie gotowa do malowania. Aktualnie walczę z resztą drobnicy, a potem zabiorę się za gąsienice.
Przy okazji wyszło, że interesująca mnie Akacja, to nie jest wersja późna... w najlepszym wypadku hybryda wczesno-późna. Big Grin Ale mówi się trudno. Będę z tym żył. Wink
İmage
İmage
İmage
İmage
Przy okazji - gdyby ktoś z Was posiadał kalkomanie z liczbami 8, 3 i 5, to bardzo chętnie odkupię/przyjmę/cokolwiek. Warunek jest jeden - cyfry muszą być zaokrąglone, żeby choć trochę przypominały te na oryginale.

Pozdrowienia!
Odpowiedz
Tymczasem na warsztacie...

Drobnica w dużej mierze poskładana. Zacząłem się też bawić z gąsienicami - są super!
İmage
İmage
İmage

Pozdrowienia!
Odpowiedz
(25-12-2015, 17:54)Kamil K. napisał(a): Przy okazji - gdyby ktoś z Was posiadał kalkomanie z liczbami 8, 3 i 5, to bardzo chętnie odkupię/przyjmę/cokolwiek. Warunek jest jeden - cyfry muszą być zaokrąglone, żeby choć trochę przypominały te na oryginale.

A jakbyś przesłał fotki tego, co potrzebujesz...
"Zaokrąglone"- to trochę mało danych...
Pozdrawiam
Robert
Odpowiedz
To już chyba niekatualne ogłoszenie, ale widzę, że tutaj też mi uciekła jedna, ważna fotka gdzie widać kawałek numeru.
İmage

Wiem, że to w sumie niewiele, ale to chyba taki "standardowy" rozmiar numerów taktycznych.
Odpowiedz
Dorobiłem trochę poręczy z drutu(to jeszcze nie wszystkie), dosztukowałem gniazdo anteny z części Voyagera i Abera, znalazłem też liny holownicze z tej pierwszej firmy i dołożyłem do kompletu. Zrobiłem uchwyty na skrzynie, które znajdują się na błotnikach ukraińskich Akacji. Złożyłem też jedną stronę gąsek - robota z nimi to czysta przyjemność!

İmage
İmage
İmage

Pozdrowienia!
Odpowiedz
Cześć,

Akacja gotowa do malowania. Dorobiłem nieco spawów tu i ówdzie, jak widzicie powoli przygotowuję też jakieś skromne bambetle na błotniki. Jestem też w trakcie kompletowania skrzynek do obwieszenia wieży. Malowanko zapewne dopiero po Nowym Roku.
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage

Pozdrowienia i wszystkiego dobrego w Nowym Roku! :)
Odpowiedz
Witajcie po dłuuugiej przerwie,

Model maźnięty na zielono. Kolor to mieszanka tamyiowskich Olive Green, Yellow Green, Wooden Deck Tan i białego. Jutro pomaluję plamy kamuflażu. Tym razem zrezygnowałem z lakieru do włosów na tym etapie, bo nie będę go mocno obijał. Ale już pod brązowy i czarny zamierzam go położyć i co nieco zedrzeć.
İmage
İmage
İmage

Pozdrowienia!
Odpowiedz
Jak dla mnie to cacy  .
Odpowiedz
Cześć,

Kamo wymalowane. Trochę obdarłem na lakier do włosów, tak samo jak białe pasy identyfikacyjne. W paru miejscach zeszły mi płatami, ale to już poprawię pędzelkiem.
İmage
İmage
İmage

Pozdrowienia!
Odpowiedz
Ładnie, ładnie, podoba mi sie.
Zazdroszczę, ja niestety nie dochodzę do tego etapu budowy modelu.
Pozdrawiam
Tomek
Odpowiedz
Przez ostatnie 2 miesiące marzyło mi się, żeby wreszcie siąść do swojego modelu więc myślę, że nawet jakbym go przypadkiem rozbił o podłogę, to i tak doszedłbym do malowania. Wink

Poza tym Bytom za pasem.  Big Grin
Odpowiedz