Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Whippet Dog 1/35 Meng
Czołem
Pora dołączyć do tego zacnego projektu. Coś ostatnio cisza w temacie więc pora go rozruszać. Co prawda wcześniej obiecywałem że będzie A7V albo jakiś Mark a padło na Whippeta. Nie będę przedstawiał in boxa bo zrobił to dokładnie Janusz, ale na pierwszy rzut oka model wygląda świetnie. Jeszcze nie zastanawiałem się nad konkretnym egzemplarzem ale prawdopodobnie będzie to standardowe malowanie czyli zieleń. Docelowo model trafi na małą winietkę. Jak tylko sytuacja na studiach się uspokoi to ruszamy mocno z tematem.
Dodam że prędzej czy później A7V i Mark trafi na warsztat. Bardzo fajnie że wreszcie jakieś lepsze firmy zabrały się za temat I wojny.

İmage
İmage
Odpowiedz
Świetnie opracowany model i chyba łatwiejszy w montażu od Takoma, bo w necie natrafiłem tylko na spartolone Whippety od Takoma Wink
Szkoda, że nie porównali muzealnego egzemplarza z fotkami z epoki. Wtedy ten model by wymiatał Wink

2 wolne dni i go będziesz miał sklejonego Wink Ten model najbardziej jest zbliżony do pojazdów o numerach z przedziału A249-A290.
Odpowiedz
2 wolne dni powiadasz najpierw muszę je znaleźć. Tongue Oby nie było poważnych niespodzianek.
Odpowiedz
Miałem przeprowadzić trochę bardziej szczegółowy warsztat z budowy ale tak siadłem wieczorem nad modelem to złożyłem całą wannę. Następnego dnia górna buda i przed chwilą skończyłem wycinanie i szlifowanie traków. Janusz miał rację że szybko pójdzie. W sumie to dobrze muszę zrobić jakiś nie stresujący model. Przyda się odskocznia od T-62 który leży rozgrzebany już dłuższy czas a końca nie widać.
İmage
İmage
Odpowiedz
Widać, że już z koniec bliski Wink
Malowanie już wybrałeś?
Odpowiedz
Na pewno chciałem pojazd z biało czerwonymi pasami. W pudełku mamy kalki do Cesara więc chyba to. Jest jeszcze druga ciekawa opcja malowanie z okładki modelu Takoma. Pasy są również na płycie silnikowej.
Tym czasem udało się poskładać gąski w sumie kilka minut roboty wszystko wchodzi ładnie na styk. Już się nie mogę doczekać malowania
i brudzenia. ^^
İmage
Odpowiedz
No to dzisiaj malowanie. Big Grin
Meng właśnie Cesara skopiował więc model dobrze odpowiada temu pojazdowi, jest niemal idealnym odwzorowaniem muzealnego eksponatu.
Nie widziałem zdjęcia Cesara z napisem na zbiorniku paliwa. Na powojennych fotkach zbiornik paliwa był pomalowany w paski.

İmage
İmage
Odpowiedz
Janusz mam kilka pytań.
Czyli zbiornik w okresie wojny nie miał pasków zostały domalowane po okresie wojny ?
Czy paski są również na górze zbiornika przy wlewie paliwa ?
Czy białe pasy zaczynają się od samej krawędzi zbiornika czy jest tam jeszcze cienki zielony pasek i dopiero biało czerwone oznaczenia ?
Odpowiedz
Ekspertem w sprawie malowania się nie czuję. Narazie Whippeta analizowałem tylko pod kontem jego budowy i zmian zachodzących w toku produkcji. 
Trochę moich przemyśleń Ci napiszę ale nie traktuj tego jako prawdy objawionej Wink
Ad. 1 Na początku napewno nie miał. Cesar to w miarę wczesny pojazd, być może nawet wziął udział w pierwszym boju Whippetów w marcu 1918 r. Na pewno ma ciekawą historię. Paski zaczęto malować podobno od kwietnia 1918 r. (tak Ławrynowicz napisał) w celu odróżnienia swoich pojazdów od tych obsadzonych załogami niemieckimi Wink. Biorąc pod uwagę powyższe, paski namalowano w czasie wojny. Po wojnie już to nie miało raczej sensu.
Ad. 2 Patrząc na te dwa zdjęcia trudno to jednoznacznie stwierdzić. Wydaje mi się, że raczej nie. Na znanych mi zdjęciach tylko pojazdy z namalowaną nazwą na górnej skośnej płycie mają paski na płycie z korkiem. Zapewne spełniały one funkcję szybkiej identyfikacji na potrzeby lotnictwa. Jeżeli pojazd miał nazwę na górnej skośnej płycie to z samolotu pasków na dolnej płycie mogli nie zauważyć Wink i dlatego malowano paski na płycie z korkiem. Na żadnym mi znanym zdjęciu Whippeta z paskami na przodzie, nie ma pojazdu z paskami na 3 przednich płytach. Zawsze są na 2 i zawsze jest popaskowana dolna skośna i górna skośna albo górna pozioma.
Ad. 3 jeżeli masz na myśli pionowe boczne krawędzie to wygląda na to, że w tym przypadku zostawiano tam wąskie zielone paski (chyba, że były w jeszcze innym kolorze Wink  ).
Odpowiedz
Teraz wszystko jasne dzięki wielkie. W takim razie damy pasy na 2 płytach idących pod kątem. Co do tych wąskich pasków jest jeszcze opcja że mogły być czerwone ?
Tym czasem szary podkład i coś w rodzaju "preshadingu". Bazą i tak będzie ciemna zieleń stopniowo rozjaśniana. Zobaczymy co uda się wywalczyć. Mam nadzieję że do czwartku uporam się z kolorem bazowym. Planuję coś na pograniczu delikatnego CM i klasycznego cieniowania, tak jak w staghoundzie. http://www.pancernyklin.pl/archive/index...688-1.html
İmage
İmage
Odpowiedz
Udało się pomalować bazę. W pierwszej kolejności ciemno zielona Tamiya XF-13 z dodatkiem XF-71. Potem rozjaśnienia na bazie XF-71 z odrobiną bieli. Na koniec do białej bazy XF-2 odrobina XF-15 i Xf-71. Kontrasty wyszły dosyć delikatne ale takie chciałem osiągnąć wydaje mi się że jest ok. Na koniec delikatne rozjaśnienia Vallejo i z pędzla wyciągnąłem nity, śrubki uchwyty itp. Teraz lecimy z lakierem do włosów w miejscach biało-czerwonych pasów.
Zdjęcia na czarnym tle nieco bardziej wierne temu co wyszło. Na białym tle widzę że jest mocniej zielony. Aparat trochę szalał trzeba będzie coś pokombinować w ustawieniach.
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
Odpowiedz
Takie widzę połączenie CM z postshadingiem. Ciekawie to wygląda i pewnie na koniec wyjdzie zgrabnie. Na białych fotkach masz balans bieli kopnięty.
İmage
Odpowiedz
Dokładnie takie połączenie tych technik. Nie ma aż tak wyraźnego liniowego kontrastu jak w CM który nie bardzo mi się podoba. Taka delikatna modulacja fajnie podkreśla bryłę pojazdu.
Odpowiedz
No fajnie to wygląda :)
Widzę, że poprawiłeś płytę nad chłodnicą  Cool
Jeżeli mogę z poprawek coś zasugerować to dodaj jeszcze płaskownik na lewej burcie "kiosku" Na muzealnym został tylko kawałek resztę urwali gdy demontowali boczną płytę w celu ekspozycji wnętrza.
Nie musi być szczególnie dokładnie zrobiony, bo i tak potem możesz go zasłonić nakładkami na gąsienice (przynajmniej jego większość).
Odpowiedz
Malowanie bardzo mi się podoba.
Krzysiek
Czołgi - pancerna pięść armii.
Odpowiedz