BMD-2, Panda Hobby, Voyager, Masterclub 1/35
Cześć, 

Zaczynam nowy warsztat, tym razem taką pchełkę z aluminium zamierzam złożyć i wymalować: 
İmage

13 kwietnia 2014 oficjalnie rozpoczyna się Operacja Antyterrorystyczna w Donbasie(ATO). Jednak nie wszyscy ukraińscy żołnierze są skorzy do siłowej rozprawy z prorosyjskimi rodakami i zielonymi ludzikami, którzy od kilkunastu dni pojawiają się w kolejnych miejscowościach Donbasu. 16 kwietnia do Kramatorska wkraczają wozy z 25. Brygady Aeromobilnej, ale… z rosyjskimi flagami na antenach. Część jednostki przechodzi po prostu na stronę separatystów – w tym bohater niniejszej relacji, wóz o numerze bocznym 842. Pojazdy zostają przekazane separatystom, część żołnierzy rozbrojona wraca do swoich baz, część przyłącza się do rebelii na wschodzie. 
İmage
Tu jeszcze w służbie ukraińskiej, poniżej już w Kramatorsku, w rękach separatystów: 
İmage
İmage

2:37, polecam, jeśli ktoś chce zobaczyć driftującego BMD-2. 
Początkowo ex-ukraińskie wozy mają tylko zamalowane numery i znaki taktyczne. Wchodzą w skład formowanej Ludowej Milicji Donbasu. Tak mija im miesiąc, może półtora niezbyt intensywnych walk o Noworosję. 
İmage
İmage

Po pewnym czasie część wozów – m.in. BMD ex-numer 842 zostają przemalowane w szalone kamo. 
İmage
İmage
Historia większości wozów 25. Brygady kończy się z początkiem lipca i przejściem sił ukraińskich do ofensywy. 5 lipca 2014 r. BMD-2 zostaje zniszczony w czasie ataku na ukraiński blokpost „Stella” pod Słowiańskiem. 
İmage
İmage
Szczątki doczesne maszyny przewieziono następnie na teren macierzystej jednostki w Dniepropietrowsku, dalszy jej los pozostaje nieznany, choć pewnie nie należy do ciekawych. Wink 
İmage
A teraz kilka słów o modelu:
İmage
Zestaw Pandy wygląda całkiem ładnie, choć rażą niektóre uproszczenia jak np. brak spawów tu i tam. Ponieważ nie chciałem bawić się w wycinanie i składanie zestawowych gąsek z osobnym grzebieniem kupiłem metalowe Mastercluby, ale patrząc na mikroskopijne żywiczne piny do ich łączenia – chyba wpadłem z deszczu pod rynnę. İmage 
Model wzbogacę także o blaszki Voyagera – niezbyt duży, ale całkiem fajny zestaw zawierający chyba wszystko, co niezbędne. 

I tak największym wyzwaniem będzie wymalowanie tego kamuflażu i stworzenie z modelu ciekawie wyglądającej miniatury.

Pozdrowienia!
Odpowiedz
Trzymam kciuki bo kamo rzeczywiście będzie wyzwaniem.
Odpowiedz
Kibicuję!
Pozdrawiam
Tomek
Odpowiedz
Dzięki!

W takim razie zaczynamy.

Postanowiłem zacząć od gąsienic Masterclub i układu jezdnego. Ogólnie wszystko to, co czytałem w warsztatach kolegów, którzy już ten pojazd kleili się potwierdziło - uczucia również mam mieszane.
İmage
Wahacze podwozia bez żadnych blokad - latają jak chcą. Ustawić je wszystkie w jednej pozycji to dość kłopotliwa robota.
Wszystkie bolce do umocowania kół za duże, trzeba oszlifować żeby w ogóle je zamontować. Kilka założyłem na wcisk i teraz nie wiem czy uda mi się je zdjąć. ;o)
İmage
Metalowe gąsienice w sumie też bez wielkiej rewelacji, ale uważam, że i tak lepiej męczyć się z nimi niż z zestawowymi plastikami.

Tak naprawdę właściwe prace nad modelem dopiero się zaczynają. Niby nawet z blachami nie ma tu dużo części, ale czuję, że nie będzie to taka prosta i przyjemna robota. ;o)

Pozdrowienia!
Odpowiedz
Tymczasem powolutku sobie blaszkuję model. Zacząłem od dupy strony - jeszcze nie wiem, co upchnę do drugiego zasobnika, ale na pewno pustką ział nie będzie. Patrząc na zdjęcie chyba jeszcze pocienię nieco ściankę zasobnika - na żywo nie rzuca się aż tak w oczy. Ogólnie, zielony plastik nie jest zbyt fotogeniczny - kolejny minus dla Pandy. :wink:
İmage
Poza tym poodcinałem już większość plastikowych detali, które zastąpię blaszkami.
Odpowiedz
Cześć,
Model powolutku się składa. Wypełniłem sobie drugi zasobnik jakimś barachłem, dołożyłem nieco detali. W zasadzie nie zostało wiele do klejenia - parę detali przy przednich błotnikach, lampy, a przede wszystkim włazy i fototrawione do nich zawiasy.
İmage
Ponieważ to co dała Panda było do niczego niepodobne wykonałem od nowa pokrowiec na jarzmie armaty. Pierwszy raz "rzeźbiłem" coś z taką ilością fałd, zapewne u bardziej zaawansowanych kolegów wywoła to tylko uśmiech politowania, ale na tą chwilę raczej lepiej mi to nie wyjdzie.
İmage

Pozdrowienia!
Odpowiedz
I kolejne detale wydłubane:
İmage
İmage

Pozdrowienia!
Odpowiedz
Witajcie,

Na nadmiar czasu ostatnio nie narzekam - gorący okres w pracy. Wink  Motywacji też nie ma - ciepło, dni długie, nie chce się siedzieć w czterech ścianach. Coś jednak podłubałem i żeby pokazać, że temat nie umarł - skromne jedno zdjęcie.
İmage
Naprawdę model jest do wyprowadzenia na prostą w ciągu jednego wieczora... Wystarczyłoby tylko przysiąść porządnie, ale tak mi się nie chce... Big Grin

Pozdrowienia!
Odpowiedz
Cześć!

Wreszcie nadszedł ten czas, że prace nad BMD nabrały tempa. Model przedwczoraj został przygotowany do malowania:
İmage
Następnie pokryłem całość podkładem w sprayu + poprawki z aerografu.
İmage
Ponieważ pojazd jest z aluminium, a ja uznałem, że chcę nieco podrapać, to na podkład położyłem kolor aluminium Tamki.
İmage
Zaś na to powędrował lakier do włosów i zielona mieszanka farby Tamiya. Na zdjęciach wyszła znacznie jaśniejsza niż w rzeczywistości.
İmage
A tak całość wyglądała po drapaniu.
İmage
İmage
Aktualnie model czeka na lakier i kalki.

Pozdrowienia!
Odpowiedz
Się nie znam, więc pewnie dlatego mi się podoba :)
Odpowiedz
Dzięki!

Uff... 3 godziny malowania, ale oto jest - szlaczki, kleksy, słowem letnie kamo z Donbasu gotowe. Straszliwie ciężko było coś takiego wymalować, ale myślę, że efekt końcowy jest całkiem niezły. Teraz trzeba zająć się detalami i powolutku zacząć męczyć powłokę lakierniczą. :)
İmage
İmage
İmage
İmage
Odpowiedz
W kilku miejscach (4-5) rażą mnie nazbyt oczywiste, okrągłe psiknięcia... Ale może tak ma być i znikną w późniejszych działaniach? Całość podoba się coraz bardziej...

:)
Odpowiedz
Ciężko stwierdzić, co to będzie, takich szlaczków to ja jeszcze nie malowałem. Wink
Odpowiedz
Witajcie,

Powoli zaczynam gasić kolorki. Model potraktowałem kilkoma filtrami - żółte/kremowe, brązowe i białe. Pomalowałem detale, a na wannie kadłuba psiknąłem odrobinę Buff Tamki, jako bazę pod przyszłe brudzenie. Zająłem się też nieco gąsienicami i obecnie wyglądają one tak jak na obrazku poniżej.
Zobaczyłem też na zdjęciach oryginału, że BMD ma przypięte do zaczepów na wieży zapasowe ogniwa gąsienic - więc pojawiły się również na moim modelu.
Teraz w zasadzie rozpocznie się najciekawsza faza męczenia :wink:
İmage
İmage
İmage

Pozdrowienia!
Odpowiedz
Witajcie,

Model wycieniowałem przy pomocy farb olejnych. Początkowo detale wyciągnąłem pin washem. Natomiast później uznałem, że mało mi kontrastów i niektóre powierzchnie uwypukliłem bielą, zaś zakamarki, łączenia itp. pociągnąłem gęstszą mieszanką farb użytych do washa.
Jak widać doszedłem też do wniosku, że niebieski kocyk w białe grochy doda +10 do bojowości. Big Grin
To oczywiście jeszcze nie koniec zabawy.
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage

Pozdrowienia!
Odpowiedz