Celowniki w polskich Cromwellach
Wrzuciłem te kwestie tez na modelarstwie z pasją , może ktoś bogatszy w literaturę pomoże.

1. Czy  Cromwell  numer ewidencyjny T 189452  był czołgiem na kadłubie C i czy jak widzi to Magnuski w zeszycie TBiU nr 163 miał zamontowany lub mógł mieć zamontowany wczesny celownik ( wire ) ?

2. Czy nasze cromwelle były wyposażone w oba , typy celowników : wczesny -  ( wire - takie trzy pręty na jednej podstawie przymocowane do przodu wieży  )   i późny ( bird cage - czyli dwa trapezy połączone razem na kształt klatki dla ptaków   ) , czy tylko w późniejsze.

3. Czy poza tymi celownikami był zamontowany na wieżach polskich cromwelii  jeszcze  dla mnie trzeci typ celownika ( taki jaki widzi go tamiya w swoim modelu ) , czyli trapez i trójkąt jako dwa oddzielne elementy. Że taki celownik był na wyposażeniu brytyjskich czołgów to wiem bo znalazłem parę fotek niepolskich czołgów z tymi celownikami
Dla mnie taki celownik ma T 197914 - aczkolwiek zdjęcie niewyraźne

4. Od kiedy które montowano . czy jest jakiś przedział numerów seryjnych , fabryka  czy jak popadło.

5. Czy mogły być czołgi bez tych celowników - można je było zdjąć  ( patrz fotka polskiego T 187935 ) - czy ich brak na zdjęciu to nie efekt interwencji na przykład cenzora.

Co do literatury to mam obie ( starą i nową monografię Ledwocha , wspomniane TBiU ) śladami polskich gąsienic + parę książek Kamińskiego
Odpowiedz
Ad. 3

W moim warsztacie masz zdjęcie Cromwella (kadłub typu F) płk. Skibińskiego z takim celownikiem.
Odpowiedz
(01-11-2016, 22:35)cooper69 napisał(a): Ad. 3

W moim warsztacie masz zdjęcie Cromwella (kadłub typu F) płk. Skibińskiego z takim celownikiem.

No tak na 100% to ja nie jestem pewien . Bo wygląda trochę jak ten bird cage. Ale to tylko sianie wątpliwości
Odpowiedz
Na 100% to będziesz pewien jak będziesz podatki płacił albo Cię kostucha odwiedzi :)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości