Tiger nr 334 @ Kingtiger nr 331 Rolf von Westernhagen
Poszukuje kolorowanek do tego pojazdu - większość pokazuje malowanie 3 barwne pasy poprzeczne obok siebie. Na zdjęciach nie za bardzo to widzę .
Jest to Tiger z 3 plutonu 3 kompani 101 batalionu czołgów ciężkich SS zniszczony na drodze z Roury do Tilly-sur-Seulles.
Oznaczenie taktyczne 334 pokazywane jest jako niebieskie z żółta obwódką ???
Powoli wchodzi na mój warsztat i zbieram dane.

FOTO - Internet 
İmage
İmageİmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage

Wszelkie informacje mile widziane.
Tak czy inaczej patrząc na te zdjęcia walka z zimmeritem (moc uszkodzeń) może być pasjonująca.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Zasadniczo zacząłem szukać informacji i znalazłem sporo o panu baronie. Chyba tak się złoży że wykonam dwa tygrysy których był dowódcą.
A poniżej kilka zdjęć tego pana czyli Heinz von Westernhagena. 
İmage
İmage
İmage
İmage
Pozdrawiam
Odpowiedz
Sytuacja jednak się skomplikowała - wygląda ze Tiger Westernhagena to 007 w którym zginął później Wittman.
To nie odpowiada wersji middle ( którą posiadam w pudle z RFM) - zamieszczone poniżej kolorowanki z "Tankpower" co do 334 są mało wiarygodne. 
Myślę że są bardziej wiarygodny kamuflaż to ten na 131. Aczkolwiek biorąc pod uwagę możliwość pokrewieństwa Westernhagenów kamuflaże na ich pojazdach mogą być bardzo podobne.

Z ostatnich ustaleń 

Stan na 06.06.1944
Pojazd nr 334 3/SS Panzerabteilung 101 Oscha.Rolf von Westernhagen - nie wiem jeszcze jakie pokrewieństwo z Heinzem

İmage

Pojazd 131 - zamieszczony dla wzoru kamuflażu Ustuf. Walter Hahn  1./SS Panzerabteilung 101
İmage

Pojazd 007 Komandeur Stubaf. Heinz von Westernhagen - niestety model pojazdu firmy RFM nie jest tą wersją pojazdu 
İmage

W następnym rozdaniu trochę historii :)
Pozdrawiam
Odpowiedz
No i wszystko jasne będę robił Tigera I nr 334 Rolfa brata Heinz Westernhagena.

Postaram się opisać działania bojowe tego czołgu tym bardziej ze  jego bojowy szklak był stosunkowo krótki, głównie dlatego że pojazd jest ekstremalnie poharatany w krótkim czasie a nawet mocno podrdzewnięty w niektórych miejscach, co może podeprę zdjęciami ażeby przy budowie modelu która wydaje się być mocno trudna nikt nie protestował :)  

Rozpoczęcie - droga do Normandii 

Rolph brat Heinza - Chłopisko łatwo nie miało z powodu tego że brat był dowódcą (nawet wtedy Wittmana).
Jednakże Heinz  miał od początku oko nad Rolphem - ogólnie 3 kompania posiadała najmniej obyte w boju załogi.
O pewnym braterskim "oku" mówi pewna historia.
 Mianowicie załoga tygrysa 334 podczas przemarszu 8 czerwca wlała kilka kanistrów wody do baków tigera. (nocą wlewali i pomylili kanistry - wlali z tych z białym krzyżem :))
Oczywiście Tiger stanął i konieczne było opróżnienie baków i zalanie nowego paliwa. Przemarsz odbywał się nocą i w dużych odstępach marszowych ze względu na  możliwość ataku powietrznego. Nie przeszkodziło to jednak na błyskawiczne pojawienie się dowódcy Hainza który wziął swojego brata na bok i dał mu niezły "ochrzan"
Ciekawe co bardziej intrygowało dowódcę - opóźnienie w marszu czy tez troska o braciszka :)

cdn
Pozdrawiam
Odpowiedz
3 kompania SS debiut.

Za ciekawy debiut nie był ale z punktu widzenia pojazdu Rolfa jest istotny dla modelu.
Kompania znalazła się w Evercy pod ciężkim nocnym bombardowaniem i zanim jeszcze nawiązała walki z nieprzyjacielem straciła 33 ludzi.
Zginął między innymi kawaler Krzyża Rycerskiego SS-Untersturmfuhrer Alfred Gunther.

Teraz co to ma wspólnego z pojazdem 334 -otóz SS-Oberrscharfuhrer Rolf von Westernhagen zastępca Gunthera kazał namalować na bocznym pancerzu swojego tygrysa nazwisko Alfred Gunther i krzyż rycerski 

No i własnie jest to widoczne na zdjęciu,  a w zasadzie jak wiem o tym to wiem co jest na zdjęciu na boku tygrysa 
ale jak wygląda czcionka i napisy mogę się tylko domyślać - może ktoś wie ????

İmage
Pozdrawiam
Odpowiedz
Ja tam widzę tylko białe tło Tongue
Odpowiedz
No właśnie - ciekawe jak to mogło wyglądać - jaki kolor tego kwadratu - chyba biały i czarne napisy ???
Bo że było to namalowane to 100% pewności - może jeszcze coś wyszpieguję a jak nie będzie interpretacja moja dowolna - którą zobaczycie - skopiują potem inni :)
Tak na marginesie idąc po człowieku ile dowiaduję się o pojeździe :)
Pozdrawiam
Odpowiedz
Na innym ekranie trochę lepiej widać coś. I uważam że napisy mogły być białe mają bardzo zbliżoną barwę do białego elementu krzyrza który jest niedaleko. Tylko teraz jakie tło przy takiej hipotezie. Są trzy linijki tekstu niektóre skrawki liter przypominają mi czcionkę podobną do tej drukowanej w tamtych czasach.
Odpowiedz
Faktycznie wyglądają na białe - tło może być niebieskie - cyfry taktyczne były niebieskie z białą lub żółtą obwódką.
Wg naocznego świadka chyba dowódcy 333 miał być napis imię i nazwisko i żelazny krzyż -stawiam że było po niemiecku oczywiście 

Kawaler krzyża rycerskiego
SS-Untersturmfuhrer
 Alfred Gunther

İmage

Kamil jaka to czcionka ????

Mam strasznie ciśnienie na ten model ale zero do niego dodatków na razie jest
Pozdrawiam
Odpowiedz
A model RFM daje możliwość zrobienia tej wersji Mida-a ?
Na 4 zdjęciu w pierwszym wątku to nie jest Tygrys "334".
Pzdr
Odpowiedz
Oczywiście masz rację miałem zdjęcie  wycofać  ale wypaśne jest :) - model jak najbardziej ta wersja

İmage

3 kompania miała jeszcze pojazdy na gumowych kołach ze względu na to ze byli najwcześniej wyposażeni - byłe jeszcze tam ze dwie hybrydy ze starą kopułka dowódczą i nowym podwoziem.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Chodziło mi o coś takiego. Co prawda to tylko domysły ale napis wyglądał mi na bardziej germańskiTongue

İmage
Odpowiedz
(10-06-2017, 18:25)Jacek Cieślak napisał(a): Oczywiście masz rację miałem zdjęcie  wycofać  ale wypaśne jest :) - model jak najbardziej ta wersja

Obejrzałem in-box.
"334" to była wczesna wersja mid-a, taka przejściówka z pistol portem po lewej stronie wieży, z filtrami Feifel czy skrzynką na tylnej płycie.
Model RMF to już późniejszy mid, który był pozbawiony  tych elementów.
Ale przerobienie tego modelu na taki jaki Ciebie interesuje to łatwizna tym bardziej, że na ramkach Rmf zostawił istotne elementy.
Pzdr
Odpowiedz
Tak naprawdę  wszystko wyjdzie w budowie - ta pewnie za szybko się nie zacznie - pierwszy chyba będzie king z Takom-a.
Wracając do modelu to ta 334-ka jest świetna modelarsko ze względu na tzw szeroko rozumianą eksploatację.
Oczywiście proszę o czujność i za nią dziękuję.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Kamilu.
Zdjęcia brak...
Odpowiedz