Tiger nr 334 @ Kingtiger nr 331 Rolf von Westernhagen
(11-06-2017, 21:56)Seba napisał(a):
(10-06-2017, 18:25)Jacek Cieślak napisał(a): Oczywiście masz rację miałem zdjęcie  wycofać  ale wypaśne jest :) - model jak najbardziej ta wersja

Obejrzałem in-box.
"334" to była wczesna wersja mid-a, taka przejściówka z pistol portem po lewej stronie wieży, z filtrami Feifel czy skrzynką na tylnej płycie.
Model RMF to już późniejszy mid, który był pozbawiony  tych elementów.
Ale przerobienie tego modelu na taki jaki Ciebie interesuje to łatwizna tym bardziej, że na ramkach Rmf zostawił istotne elementy.

Z opisu wnoszę, że to dobry model do zrobienia jednego z pierwszych midów, jeszcze bez zimmeritu?
To chyba akurat jedyna wersja, której nie robi jeszcze Dragon. I oczywiście taka wersja mnie dręczy...  Shy
Odpowiedz
Jest taka szansa - sam model drogi niestety, pod pojazd  Otto Carius'a czyniony  :)

Napisy to raczej bazgroły odręczne co ułatwia malowanko.

İmage
Pozdrawiam
Odpowiedz
Po pomocy kolegów wygląda na to że to napis wykonany przez Anglików

FOR ATTENTION
MAJOR GUTHRIE
TRIAL No X 810

Dzięki Rafał - wygląda prawdopodobnie (będę jeszcze sprawdzał )
Thanks David Byrden za raport i wszystko jasne.

Po wekendzie wszystko opiszę - 
bo wszystko jest wyjaśnione + kilkadziesiąt zdjęć z rozstrzeliwania i wysadzania tego pojazdu. 
Pozdrawiam
Odpowiedz
Zacznę od ostatniej walki Wittmann-w ktorej uczestniczył tygrys 334 był obok.
W ataku brało udział 8 Tygrysów  pojazdy Williego Iriohna, Franza Heuricha, Rolfa von Westernhagena, Petera Kistera, Helmuta Dollingera, Hansa Hoflingera , Otto Blase i dowodcy Michaela Wittmana.
Szesc tygrysów z Wittmanem po prawej stronie szosy (Falaise - Caen w poblizu Cintheaux) - dwa w tym 334 po lewej stronie drogi.
Poprzedniej nocy wies St.Aignan zajela 33 Brygada Pancerna posiadajaca Shermany Fireflay (4 sztk) i pociski przeciwpancerne typu APDS. Dowodzil nimi Tom Boardman który pózniej wspomina - "gdybym wiedzial kto dowodzi tymi Tygrysami i jaka cieszy sie slawa podjalbym probe zebrania wiekszych sil, mialem tylko cztery pojazdy ktorych armaty mogly przebic pancerz tygrysa." 
W ten sposób zniszczono 5 tygrysow - Blase, Westernhagen i Heurich wyszli bez szwanku.
Towarzystwo wyjechalo pod lufy shermanow - Hoflinger twierdzi ze wieza tygrysa Wittmanna zostala przesunieta w prawo i do przodu po trafieniu   dopiero po chwili nastapila eksplozja powodujaca zerwanie wiezy - czyli tygrys po trafieniu zaczal sie palic co spowodowalo wybuch amunicji.

Tak czy inaczej 334 walczyl dalej i zbieral slady eksploatacji.

İmage
İmage
İmage
Pozdrawiam
Odpowiedz
Chwilowo przeskoczę wydarzenia - Rolf walczył w Ardenach tym pojazdem - został zniszczony pod Balatonem wiec jest z okresu produkcyjnego po wrześniu 1944 do grudnia 1944r.
Czy model Takoma (2073 ten bez zimmu) lub Meng TS 031 nadaje się. Pytanie na szybko dla znawców ja dopiero się dokształcam.

Jak widać Rolf lubił malunki na swoich czołgach co podpowiadać może styl grafiki na tygrysie 334.

İmage

Tutaj model Parkera - trochę naciągany jak dla mnie 

İmage

Tutaj King Pincelli 

İmage

Tutaj grafika kAGERO

İmage
Pozdrawiam
Odpowiedz
Zamykając losy tygrysa nr 334 - wycofując się w kierunku Sekwany załoga tego czołgu w dniu 17 sierpnia zniszczyła 3 Shermany a w ich ostatnia akcja na drodze z Roury do Tilly-sur-Seulles razem z czołgami nr 331 i 105 jeszcze 6 shermanów. Czołg 334 został trafiony w wizjer kierowcy ?? załoga zdążyła opuścić czołg i udało jej się przeprawić ( nie wszystkim)
za Sekwanę. Uszkodzony czołg przęejęła 49 Dywizja Piechoty a następnie przewieziono go do Anglii na testy balistyczne gdzie został zniszczony. (Istnieje raport na ten temat).

Podsumowując załoga czołgu nr 334 zniszczyła kilkanaście czołgów (??) alianckich i kilkadziesiąt innych lżejszych pojazdów. Zasadniczo brak danych szczegółowych albo jeszcze do nich nie dotarłem.

Rolf wylądował w miejscu tworzenia 501 batalionu czołgów ciężkich SS gdzie został dowódcą Tygrysa II nr 331 którym walczył w Ardenach i Węgrzech gdzie tez czołg został zniszczony przez SU-100. Przebywał w niewoli sowieckiej przez 10 lat - w 2010r jeszcze żył i zasadniczo tyle wiem na chwile obecną - znalazłem osobę która może wie coś więcej bo była kiedyś z Rolfem w kontakcie.

Tak naprawdę z zabawkowego modelu zrodziła się ponad miesięczna praca poszukiwania danych o ludziach, pojazdach i jednostkach.( przeczytałem 3 książki - przeszperałem kupę materiałów)

Zaangażowanym osobom serdecznie dziękuję.

Zacznę od końca  czyli:

Tygrys II niedługo pojawi się na warsztacie, tam myślę koledzy pomogą mi w sprawach technicznych.

Pozdrawiam
Odpowiedz
No, to się nazywa przygotowanie merytoryczne! Choć może bardziej: historyczne. Ze szczegółami technicznymi będziesz się musiał dopiero zmierzyć.  Cool
Zazdroszczę, bo kiedyś też mi się tak chciało, a teraz trudno mi coś z siebie wykrzesać...
Odpowiedz
Bartku też mi się nie chce - ale naprawdę to był nie zmarnowany czas - nie praca, nie rodzina, tylko coś co Cię wciągnęło i wyłączyło na kilka chwil.
Inaczej mówiąc Twoje kilka minut - modelarsko mam nadzieje w przyszłym tygodniu zacząć coś dłubać - również mam nadzieję, że nie zrobię kolejnego "rozgrzebaliska" które kiedyś będę chciał dokończyć. Nie ważne jak to końcowo będzie wyglądać - ważne że dłubiemy :)

ROLF VON WESTERNHAGEN 
7 dziecko w rodzinie Maksa i Angeliki  von Westernhagenów.

Urodzony 24 maja 1920 w Hamburgu. 7 października wstąpił do SS w 1940 uczestniczył w kampanii francuskiej w 1942 roku został dowódcą Stug-a w marcu 1943 otrzymał żelazny krzyż 2 klasy. W sierpniu 1943 po szkoleniu przeniesiony do 101 batalionu SS.Walczył w Normandii  pojazd to Tiger I nr 334, walczył w Ardenach i w czasie operacji Wiosenne przebudzenie na Węgrzech w Tygrysie II nr 331 .  W czasie śmierci jego brata Heinza dowódcy batalionu (Polikarpow PO-2 zrzucił bombkę pod koniec wojny) Rolfa w batalionie nie było.

9 maja został wzięty do niewoli przez 36 dywizję piechoty USA i został przekazany Rosjanom gdzie był w niewoli do 1955roku.

Tak naprawdę w czasie wojny to walczący dzieciak lub młodzieniec 

To chyba tyle - zrobię trzy pojazdy w których Rolf walczył i to moje modelarskie plany na przyszłość - pojazdy będą z pełnym wnętrzem - reszta w wątkach warsztatowych i dalsze uszczegółowienie informacji również nastąpi w wątkach warsztatowych.
Pozdrawiam
Odpowiedz