Syryjski weteran - T-54 mod. 1951, Miniart 1:35
#1
Cześć, 

Czas na kolejny warsztat. Wagowo pozostajemy w kategorii ciężkiej, lecz tym razem opowiem Wam o pojeździe, którego historia jest tak bogata jak mało jakiego wozu bojowego na tej planecie. 

[Obrazek: EwCmnEz.jpg]

Zastanawiałem się, w którym momencie zacząć dzisiejszą relację i wyszło mi, że muszę się cofnąć niemalże 60 lat. Na przełomie lat 1957-58 do Syrii dotarł pierwszy transport czołgów T-54. Zostały one następnie zaprezentowane publicznie w 1960 r. w czasie parady wojskowej w Damaszku.  

[Obrazek: mVj7NpU.jpg]

Jak zapewne wszyscy wiecie mimo ogromnego wsparcia Sowietów dla krajów arabskich ich armie nie potrafiły poradzić sobie z armią Izraela. Większa część sprzętu pancernego została utracona w czasie wojen Sześciodniowej i Jom Kippur. 

[Obrazek: iA5PSec.jpg]

Ale ten smutny los nie dotyczył naszego bohatera. „Mój” T-54 przetrwał te zawieruchy, przetrwał konflikty wewnętrzne i zewnętrzne, nikt nie oddał go też Armii Libańskiej, co spotkało część z syryjskich teciaków. W XXI wiek pozostałe przy życiu syryjskie T-54 weszły jako czołgi rezerwowe, zakonserwowane i oczekujące na zasłużoną emeryturę. Niestety – wybuch arabskiej wiosny sprawił, że znów sobie o nich przypomniano. 

[Obrazek: suhO0Wl.jpg]

16 grudnia 2012 roku po ciężkich walkach w ręce islamistów/rebeliantów wpada szkoła piechoty w Aleppo. A w niej – 6 T-54 służących zapewne do treningów młodych adeptów żołnierskiego rzemiosła. Wszystkie lub prawie wszystkie zostaną użyte bojowo. 

[Obrazek: 3lKK7Se.jpg]
[Obrazek: 7OPX7TJ.jpg]

Możemy uznać, że nasz T-54 nr boczny 78286 staje się czołgiem Wolnej Armii Syryjskiej(FSA) i ważnym ogniwem ich sił w Aleppo. 

[Obrazek: vX5H4RN.jpg]

Stopniowo ugrupowania rebelianckie zaczynają się radykalizować. W Aleppo AD 2014 dominującą pozycję zdobywają sobie salafici i im podobni pomyleńcy. T-54 od tego momentu walczy w ramach Frontu Lewantu, lub jak wolicie Dżabat al-Szamiah. 

[Obrazek: F9UTdUD.jpg]

Miesiące mijają, a nasz staruszek jest cały czas w akcji – tak leci rok 2015 i spora część 2016. Sytuacja na frontach stopniowo zmienia się – Aleppo zostaje okrążone. I w czasie gdy T-72B obr. 1989 gdzieś tam obrywa TOW-ami nasz nowy bohater oddaje ostatnią posługę islamistom. 

[Obrazek: 207zbRk.jpg]

[Obrazek: rAzMMi7.jpg]

[Obrazek: W4qpTQ4.jpg]

[Obrazek: KvvyCVW.jpg]

[Obrazek: GYeYebG.jpg]

[Obrazek: w2A9KHc.jpg]

[Obrazek: INPQWqI.jpg]

[Obrazek: 7pxQ0bX.jpg]

[Obrazek: ZznT874.png]

W grudniu 2016 roku, niemal równo po 4 latach T-54 mod. 1951 zostaje ponownie przejęty przez syryjskie siły rządowe. 
I zapewne – znając syryjskie warunki – nie oznacza to jego zasłużonej emerytury. Być może wkrótce znowu zobaczymy go w rękach np. którejś z prorządowych milicji. 

[Obrazek: 6nImgdL.jpg]

Podsumowując 
– czołg mający ok. 60 lub więcej lat. 
- weteran kilku wojen bliskiego wschodu
- przez minimum ostatnie 4 lata będący niemal non-stop w walce 
- używany przez praktycznie wszystkie strony konfliktu: wojska rządowe, „umiarkowanych” rebeliantów, skrajnych islamistów i ponownie wojska rządowe. Chyba tylko Kurdów brakuje do kompletu. 
Może być ciekawiej? 

MODEL
Jako bazę mam świeżutkiego T-54B Miniartu, model niemalże kompletny, pięknie odlany. Dlaczego nie jeszcze świeższy T-54 mod. 1951 tej firmy? Z kilku powodów. Po pierwsze już kupiłem tego. Big Grin Po drugie mod. 1951 nie ma dwóch rodzajów kół, oraz posiada inne wyposażenie na błotnikach chociażby. W związku z tym łatwiej mi będzie z T-54B zrobić model tego pojazdu niż z T-54 mod. 1951. 
Dodatków na tą chwilę w zasadzie nie przewiduję, może poza metalową lufą. Reszta pewnie wyjdzie w praniu. 

[Obrazek: q8RaDUW.jpg]

Cóż, z racji letniej pogody i przeróżnych przyczyn bardziej lub mniej obiektywnych warsztat może się nieco ślimaczyć... niemniej, zaczynam go już dziś, będziemy mogli sobie pogadać o tym bądź co bądź ciekawym gagatku. Tym bardziej, że T-55/54 to dla mnie wciąż w dużej mierze terra incognita Wink 

Pozdrowienia!
Odpowiedz
#2
Pięknie - nazbierałeś sporo zdjęć i informacji tylko pogratulować samozaparcia.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#3
Tymczasem, skoro się rzekło, że T-54/55 to dla mnie temat mglisty przedstawię Wam co wiem, że muszę poprawić w modelu żeby budować coś podobnego do pierwowzoru.
[Obrazek: qXulDTy.jpg]
1. Koła - nasz staruszek posiada trzy środkowe koła z jednej strony starszego typu, znane Wam jeszcze z czołgów T-34. Bardzo fajny smaczek, a dzięki temu, że Miniart daje dwa rodzaje(bardzo ładnych) kól - nie będzie to stanowiło problemu.
[Obrazek: nPbtpGV.jpg]
[Obrazek: 8WLiogR.jpg]
Skoro przy kołach jesteśmy - szybko rzut oka na gąsienice, których jakość jest po prostu genialna. Choćby nawet oryginał miał inny typ gęsi - jeszcze się nie przyglądałem - to chyba zostanę przy zestawowych, wyglądają świetnie.
[Obrazek: RPBDkr8.jpg]
2. Przyrządy obserwacyjne. W modelu Miniart mamy już strop wieży z miejscem na nowszy typ przyrządów, tymczasem zdaje mi się, że oryginał posiada dwa zwykłe peryskopy dla celowniczego i ładowniczego. Odrobina pracy i przeróbka powinna się udać.
[Obrazek: LbK3TOU.jpg]
3. Dziurka i zjechany pokrowiec na jarzmie. :wink:
[Obrazek: fGSEGF9.jpg]
Po co dziurka na przodzie pancerza - nie wiem, ale model jej nie ma. Wywiercimy. Pokrowiec zaś ulepię albo z masy modelarskiej, albo z jakiejś folii aluminiowej.
A skoro o jarzmie mowa - mamy tutaj armatę bez przedmuchiwacza, na szczęście Miniart takową też załączył do zestawu.

Na tą chwilę - to chyba wszystko, co wiem. Jeśli ktoś się czuje na siłach, ma chęci itd. żeby moją wiedzę uzupełnić i poszerzyć - śmiało.

Pozdrowienia!
Odpowiedz
#4
Czy sceneria jakaś będzie ??? Gąsienice wyglądają faktycznie wypaśnie - nr odlewów nawet są ładniutkie.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#5
Coś na pewno, ale jak? Kto to wie. Wink
Odpowiedz
#6
(10-07-2017, 18:01)Kamil K. napisał(a): Coś na pewno, ale jak? Kto to wie. Wink

ta "dziurka" w czołowym pancerzu to otwór na kursowy karabin maszynowy .. widać ją na tym zdjęciu http://s1.uploads.ru/i/d/w/o/dwoCn.jpg
Odpowiedz
#7
Model zaczęty. I już na początku magia nowego wypustu Miniartu nieco osłabła.
[Obrazek: kUDgUps.jpg]
Po pierwsze - tworzywo - jest jakieś takie dziwne. Duże części są elastyczne, łatwo się je tnie i obrabia, ale też są powichrowane - podłoga kadłuba była pokrzywiona we wszelkich możliwych płaszczyznach i kierunkach. Małe pierdółki zaś kruche i łamliwe.

Dwa - niesamowite rozdrobnienie. Widoczna na foto wanna kadłuba, którą inna firma zrobiłaby jako jeden odlew tutaj składa się z kilkudziesięciu części - osobne wałki skrętne, mocowania wahaczy, itd. itp. Ma to oczywiście też swoje plusy, ale... :roll:
Odpowiedz
#8
Kolejny, malutki kroczek do przodu. Niektórzy może zarzucą mi, że skleiłem 4 części na krzyż i spamuję nową aktualizacją, ale po raz kolejny powtarzam - ten model jest tak rozdrobniony, że sklejenie wałków skrętnych i wahaczy zajęło mi sporo czasu.
[Obrazek: N92rRJM.jpg]
Model jest śliczny, podtrzymuję to, ale wymaga niesamowicie dużo uwagi i pracy. Nie są to samoskładalne klocki lego jak Tamiya.
Odpowiedz
#9
Miałem trochę czasu, więc nieco podgoniłem - wnętrze kadłuba w dużej mierze poklejone/złożone na sucho.

Zdecydowałem się, że zrobię je nieco ogołocone - bez części pocisków, gaśnic, etc. Nie wydaje mi się, żeby Syryjczycy mieli tego pod dostatkiem, poza tym, raczej nie wyjeżdża się w bój z pełnym zapasem amunicji.
[Obrazek: 6Qb9Ee9.jpg]
[Obrazek: u7exPG7.jpg]
[Obrazek: B4yrGfd.jpg]
Wnętrze ogólnie potraktuję nieco po macoszemu, z racji tego, że nie zamierzam wybebeszać modelu. Będzie widać tyle co przez włazy i ew. zdjętą wieżę.
Odpowiedz
#10
Fajnie - dla mnie wnętrza są jak najbardziej fajnym pomysłem w modelach - podglądam
Pozdrawiam
Odpowiedz
#11
Zawsze ciekawiej jak we włazie nie zieje pustką, tylko tam w środku "coś się dzieje", niemniej jednak tym razem daruję sobie po prostu dorabianie każdego możliwego kabelka. Chyba, że mi się coś odmieni. Wink
Odpowiedz
#12
Cześć,

Dawno mnie tu nie było... ale jak ruszyłem na wakacje 3 tygodnie temu, tak z różnych względów na dobre wróciłem dopiero teraz. Big Grin Model przez ten czas nie leżał zupełnie odłogiem - poskładałem sobie na sucho kadłub, oraz maltretowałem koła.
[Obrazek: feUhJVM.jpg]
[Obrazek: Q2Yo31r.jpg]
Chciałem żeby to jakoś ładnie na zdjęciach wyglądało, ale delikatność części i ich łączeń w zasadzie uniemożliwia mi złożenie modelu bez użycia kleju - koła się krzywią, klapy wyskakują z łączeń... Fajny ten model, nie ma co, ale z drugiej strony cholernie męczący.
Odpowiedz
#13
Witajcie,

Wnętrze jest gotowe do malowania. Chwilowo (mam nadzieję) utraciłem komputer, więc korzystając z uprzejmości innych nie bardzo mam możliwość i czas wszystko dokładnie sfotografować, obrobić, wrzucić w net i zamieścić. Z drugiej strony, nie ma też co, bo wnętrze jest niemal w 100% prosto z pudła.
Prawdziwa zabawa zacznie się po malowaniu wnętrza i sklejeniu go na amen.
[Obrazek: oNkhrs1.jpg]
Co mogę powiedzieć o modelu po sklejeniu wnętrza? Posłużę się tym, co już opublikowałem na fb:
Cytat:Ogrom detali powoduje, że każdą część warto przymierzyć kilka razy, a najlepiej jeszcze sprawdzić czy w kolejnych krokach nie będzie przeszkadzać - jak nam się coś przesunie o 0,5mm albo i mniej to potem może się okazać, że coś innego jest krzywo, nie zachodzi na siebie itd. Tworzywo też takie nijakie, skore do łamania się. Zdarzają się też pojedyncze części odlane w jakości wczesnego Maquette, czego nie rozumiem, skoro obok wszystkie inne aż kipią detalem. W instrukcji zdarzają się blednie oznaczone części i dzięki temu potem my mamy masę szukania w milionie wyprasek. Ogólnie bym dał "temumodelu" 4,5. Właśnie przez takie niewielkie ale irytujące wpadki.

Pozdrowienia!
Odpowiedz
#14
I oto jest - czarny podkład i baza pod zdrapki tu i ówdzie. Może to bez sensu, żeby bawić się lakierem do włosów we wnętrzu, którego prawie nie będzie widać, ale gdzieś trzeba rozruszać rękę, poza tym na "zewnętrzu" będę miał mnóstwo drapania i chcę przetestować parę rzeczy. W razie co - nie będzie żal. No i wreszcie - przede wszystkim zabawa.
[Obrazek: QC01sox.jpg]
Odpowiedz
#15
Cześć,

Środek gotowy na brudzenie. Część rzeczy wymalowałem na podstawie zdjęć, część wg instrukcji, część wg widzimisię, także trochę wolna amerykanka.
[Obrazek: 3Gv8wqC.jpg]

Pozdrowienia!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Syryjski składak: T-72B obr. 1989 z Aleppo 1/35 Kamil K. 36 28,563 30-06-2017, 13:40
Ostatni post: Kamil K.

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości