ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 - Trumpeter 1:35
#16
Ponieważ rozłożyło mnie jakieś podstępne przeziębienie, to zamiast siedzieć nad modelem leżę w łóżku. Pomyślałem więc, że skoro obecny temat mamy jako-tako umiejscowiony w czasie, to spróbuję go też umiejscowić w konkretnych miejscach.


Na Mapach Google, na podstawie posiadanych informacji, umiejscowiłem zdjęcia wozu, oraz rzecz, której nie da się pominąć – masowy grób, około 500 Boszniaków, przewiezionych z Orhovaca do Kozluka i rozstrzelanych po zdobyciu Srebrenicy.

İmage


Jak już mówiłem – nie ma dowodów bezpośrednio wiążących Wilki z Driny z tą czy jakąkolwiek egzekucją. O ten mord oskarżono Srecko Acimovicia, dowódcę drugiego batalionu Brygady Zvornik. Wrzucam to jako swego rodzaju upiorną ciekawostkę. Ostatnie ciała wydobyto stamtąd w 2015 roku a więc niespełna 3 lata temu.

W okolicach Zvornika, który jest siłą rzeczy „zwornikiem” całej historii także co jakiś czas odkrywane są większe i mniejsze pochówki. Czasem ciała wymywa Drina, nad brzegami której rozstrzelano wiele osób. Choć tereny te są naprawdę piękne, to ich historia jest bardzo mroczna. W zvornickiej fortecy, którą nagrywałem 2 lata temu też znaleziono pochówki.

İmage


Poza tym prawdopodobnie znalazłem też miejsce, w którym składowano pojazdy VRS w Batkovici. Na północ od samej miejscowości natrafiłem na takie zabudowania – wyglądają niemalże tak samo jak te na nagraniu. Ale koniec o historii.

İmage


Korzystając też z tego przymusowego wolnego przyjrzałem się jeszcze raz fotkom i na rysunkach ZSU-57-2 rozrysowałem sobie – co z grubsza – jak powinien wyglądać stelaż pod gumową nadbudówkę i modyfikacja kosza na tyle wieży. Wprawdzie rysunek ten nijak nie trzyma proporcji prawdziwego wozu, ale jest to jakiś tam punkt odniesienia. Ostateczne proporcje ustalę dopiero na modelu. Wstępnie wychodzi mi na to, że nadbudówka musi mieć ok. 1/3 wysokości wieży.

İmage
Odpowiedz
#17
Podstępne przeziębienie dalej trwa - nasza kochana służba zdrowia działa tak wspaniale, że po lekach mi gorzej jak przed ( :mrgreen: ), więc skoro z łóżka się nie ruszam to szukam sobie dalej różnych ciekawych rzeczy. I natrafiłem na - moim zdaniem - prawdziwą petardę.

Polskie Wilki z Driny

Wertując zakamarki internetu, w których jeszcze mnie nie było natrafiłem na takie posty na historycy.org:

Cytat:Razem z Mietkiem Sz. w vukach w jednym plutonie walczył na pewno żołnierz który nazywał się Artur Ż. rocznik zdaje się 1966 . Pochodził z zamojskiego i walczył na ruskim kontrakcie. Spotkałem ich podczas dwóch dużych wspólnych akcji przeciwko ustaszom. To było dwóch niezłych wariatów (nie ma teraz już takich żołnierzy) Wiem że przeżył bo wpadliśmy na siebie po wszystkim w jednej celi wiedeńskiego aresztu smile.gif Walczył kilka miesięcy i po paskudnym złamaniu stawu skokowego po wyskoku z okna podczas czyszczenia budynku udało mu się zadekować gdzieś z tyłu. Dlatego żyje i wrócił w jednym kawałku do kraju.

Cytat:W czasie wojny bałkańskiej w latach 92-95 wielu polaków walczyło i po jednej i po drugiej stronie konfliktu. Znanymi z imienia, jak wcześniej opisałeś polskimi dobrovoljcami byli: Mieczysław Szuliński, Adam Sokołowski i Jerzy Kaniowski. Wszyscy oni (a nie jak piszesz tylko Szuliński) walczyli w szeregach batalionu Vukovi sa Drine.
Szuliński faktycznie poległ we wrześniu 1995 roku pod Sańskim Mostem.
Adam Sokołowski który posługiwał się podobno innym nazwiskiem (Artur Ż.)został ranny i przedostał się do Grecji,gdzie po kilku miesiącach powrócił do kraju.O Stanisławie Kaniowskim brak jest jakiejkolwiek informacji.Wiadomo tylko że przez dwa lata przed wybuchem konfliktu miał kontrakty w Legii Cudzoziemskiej. Ponieważ nie miał żadnej rodziny nie zgłoszono nigdy jego zaginięcia.
Do końca nie jestem w stanie zweryfikować tych rewelacji, niemniej jednak postać Mieczysława Szulińskiego jest doskonale znana Serbom i dla nich(przynajmniej dla tej prawicowo-nacjonalistycznej części) jest prawdziwym bohaterem. Jego krótkie biogramy znalazłem w kilku(nastu?) serbskich źródłach, które potwierdzają powyższe informacje. Tu jego zdjęcie i foto nagrobka w Zvorniku.

İmage

İmage


To, że Polacy walczyli w Jugosławii nie jest niczym nadzwyczajnym, ale zupełnie sie nie spodziewałem, że natrafię na jakiś polski ślad w tej konkretnej jednostce. Taka ciekawostka, póki nie wrócę do roboty - a nuż coś jeszcze się znajdzie ciekawego...
Odpowiedz
#18
Photo 
Widziałem na babaryba że ładnie wyszedł :) To Twój??? bo AMMO poszukuje autora modelu ???
Już wiemy że nie Twój - na pewno Twój będzie lepszy )

İmage
Pozdrawiam
Odpowiedz
#19
Oj, nie mój, nie mój, ktoś sobie zrobił taki sam... Wink

Dawno mnie tu nie było, ale to głównie przez brak czasu. Korzystając z ostatniego dnia urlopu wróciłem do pracy nad ZSU-57. Mój dopiero dostał ostatnie detale na kadłubie.

İmage

İmage

İmage

İmage

Powolutku działam też przy wieży, zdjęcia wkrótce.

Pozdrowienia!
Odpowiedz
#20
To strasznie wdzięczny model modelarsko - zawsze dobrze wychodzi.
Na razie ładniutko - teraz obserwuję bo ciekawy jestem co wykombinujesz dalej.
Pozdrawiam
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  T-62 Syria (Trumpeter 1/35) Jamat 17 8,707 06-01-2017, 19:58
Ostatni post: Jamat
  Opancerzony UAZ-469 Trumpeter + różności 1/35 Kamil K. 39 18,052 19-12-2016, 18:09
Ostatni post: Jacek Cieślak
  T-62 mod. 1972 Trumpeter+E.T Patryk 16 11,359 02-09-2016, 15:56
Ostatni post: Patryk
  2S3 Akacja. Koniec zimy w Artiomowsku. Trumpeter 1/35 Kamil K. 23 14,556 17-03-2016, 20:57
Ostatni post: Kamil K.
  Challenger 2 Enhanced Armour - Trumpeter 1:35 Mirek66 30 19,652 16-01-2016, 12:05
Ostatni post: Mirek66

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości