M18 Hellcat wojna w Bośni 1992, 1:35
Cześć,  

Wreszcie! Chciałbym się z Wami podzielić zdjęciami ukończonego już Hellcata.
  • M18 Hellcat AFV Club
  • Gąsienice Friul
  • Koła Trakz i Italeri 
  • Lufy km i armaty RB Model
  • Całe MNÓSTWO własnych przeróbek... (lista gdzieś na warsztacie – będzie ponad 30 pozycji…)

[Obrazek: Ep47ENb.jpg]

Model przedstawia rzeczywisty pojazd o bardzo ciekawej historii. A data publikacji galerii nie jest przypadkowa, choć wyszło to zupełnie niechcący - to właśnie dziś jest rocznica zarejestrowania nagrania, które było moją inspiracją - 22 grudnia 1992 roku.

[Obrazek: Klgze3D.jpg]

Co wiemy o wozie?

1. Wyprodukowany jeszcze w czasie II Wojny Światowej - być może wziął w niej udział.
2. Na początku lat 50-tych sprzedany do Jugosławii i przez 40 lat służył w Jugosłowiańskiej Armii Ludowej.
3. W 1992 raz z rozpadem Jugosławii i początkiem wojny w Bośni wszedł w skład wojsk bośniackich Serbów walczących w okolicach miast Foca i Gorażde.
4. 22 grudnia 1992 zdobyty przez siły bośniackich muzułmanów .
5. Po kilku dniach odbity przez Serbów
6. Przez kolejne 2 lata służy Serbom m.in. w walkach o Gorażde w 1994 roku.
7. Po wojnie odkupiony przez Brytyjczyka handlującego starym sprzętem z terenu Bałkanów.
8. Przez jakiś czas znajdował się w Imperial Museum w Duxford
9. Sprzedany(prawdopodobnie) do prywatnego kolekcjonera, odrestaurowany i cieszący oko do dzisiaj w innym, drugowojennym malowaniu.

[Obrazek: JKCeBWH.jpg]

[Obrazek: TVyrDKa.jpg]

[Obrazek: a0Wjlsd.jpg]

[Obrazek: dqn36Zy.jpg]

[Obrazek: lrIyudz.jpg]

[Obrazek: uJ55Ok5.jpg]

[Obrazek: 4dGTkTe.jpg]

[Obrazek: wAD1lut.jpg]

[Obrazek: q95sRod.jpg]

[Obrazek: 0nwibkd.jpg]

[Obrazek: f1rx6gD.jpg]

[Obrazek: pdT7sJA.jpg]

[Obrazek: PXeMN2x.jpg]

[Obrazek: g5QM3L9.jpg]

[Obrazek: ei8CNv0.jpg]

[Obrazek: Nbja3VK.jpg]

[Obrazek: pc5toNh.jpg]

[Obrazek: LXhbhxi.jpg]

Po drodze powstała też figurka, która od biedy mogła by pasować na bośniackiego żołnierza, ale kałach się urwał temu figurku w czasie fotosesji, więc zdjęć więcej nie ma, póki co. ;-)

[Obrazek: HhUHaII.jpg] 

I na koniec inspiracja-adaptacja… ;-)
 [Obrazek: FfE4sYQ.jpg]

Na zupełny już koniec wielkie podziękowania dla wszystkich, wspierających podczas budowy radą, częściami i dobrym słowem. I wesołych świąt dla wszystkich.

Pozdrowienia! 
Odpowiedz
Piękna rzecz, jak dla mnie polski odpowiednik Rinaldiego :)
Odpowiedz
Dzięki Tomku. Wink Mocno nad wyraz, ale to miłe. Wink
Odpowiedz
Wielkie brawo za dążenie do zgodności z oryginałem - zresztą podobieństwo jest bardzo duże  - szacun.
Pojazd również robi świetne wrażenie .
Co do podstawki to nie do końca mi się podobuje - no ale może być to wina zdjęć.
Zresztą sam lepiej bym nie zrobił - dostawiłeś piękny następny pojazd do bałkańskiej kolekcji - tak trzymaj.
Gratulacje - co następne na warsztat ???
Pozdrawiam
Odpowiedz
Dzięki Jacku. Z grubszych i bałkańskich projektów to OT M-60PB z Triglav Model.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości