PANZER ART - dyskusje
(17-07-2011, 10:48)panzerknacker napisał(a): ... czy finalne płyty w Panterach i Jagdpanterach były identyczne? Porównywałem elementy z modeli Dragona - późna Jagdpantera, póżna G i Panther F. Na płycie Jagdpantery brak takiego małego "ustrojstwa" z takim, nazwijmy to, nawiewem w kształcie daszka .

Ta Panther DML to tak naprawdę wczesno-średnio- przejściowy wariant. Do późnej brakuje kilku części, nie wspominając o finalnej właśnie płycie.

JP miały swoje płyty, na początku zapożyczone z G i ten wlot powietrza zakryty był okrągłą płytką, potem usunięto go całkowicie i JP miały swoją unikalną płytę w ogóle bez tego wlotu.

Wczesne:
[Obrazek: 04.jpg]
"Militaria in Detail"

W ramach unifikacji produkcji finalne JP przyjęło płytę z wystającymi śrubami z finalnego G, razem z wlotem i daszkiem.

[Obrazek: JP-Bovington.jpg]
"Jagdpanther" Kagero

Swoją drogą zadaję sobie teraz pytanie, czy kiedykolwiek JP przyjęło standardową dla G płytę silnikową z wpuszczonymi śrubami i tym wlotem – zdaje się , że nie, ale to jakby osobny temat, o którym postara się też coś dowiedzieć, bo mnie ciekawi.

(17-07-2011, 10:48)panzerknacker napisał(a): Druga sprawa - czy w obu pojazdach zrezygnowano z frezowania gniazd na wpuszczane śruby i montowano je na zewnątrz??
Czy tylko w Jagdpanterach?

Ta płyta zaprojektowana była do Panther, choć odnoszę wrażenie , że szybciej trafiła do JP.

Zdjęcie jest źle podpisane, to na pewno nie jest 44 rok. Widać tu późne G z finalną płytą.
[Obrazek: Fhooks.jpg]
"Panzerwrecks"

Odpowiedz
Jeśli mogę pomóc co do finalnej jagi to może ten link okaże się pomocny

http://vincesgallery.smugmug.com/History...0122_HvGGA
To finalna jaga.

Spotkałem się kiedyś z informacją, że JP miały lewy wlew paliwa nieco inaczej położony względem panthery.
Te wystające łby śrub w przypadku panther mogłyby nieco przeszkadzać podczas obrotu wieży. Oglądałem moją pantherę F i G i ewidentnie śruby leżą na trasie obrotu.
To zdjęcie chyba najpóźniej wyprodukowanej z zachowanych panther (produkcja MNH)
[Obrazek: bovington_002.jpg]
Niby prześwit jest wystarczający, ale czy faktycznie śruby by nie przeszkadzały ciężko powiedzieć.
Co do tego wlewu to postaram się jeszcze sprawdzić jak rzeczywiście to wyglądało
Zerknijcie jeszcze tutaj
http://www.panther-elmito.de/jagdpanther...entas.html

Pozdrawiam
Paweł
[Obrazek: tumblr_nsfc3pI0i31r3eyedo2_400.gif]
Odpowiedz
Wlew nawet na pewno jest przesunięty i do tego ma inny kształt (taki jak ten prawy) ale to cecha tej nowej płyty, a nie różnic między JP i P. Finalna była taka sama dla obu pojazdów.

Łby śrub nie przeszkadzały, bez przesady, aż tak ciasno nie siedziała wieża :duzyusmiech:

[Obrazek: 123abc0014.jpg]
"Panzerwrecks"

[Obrazek: PantherHeaterRear2.jpg]
"P in Detail"

Widać, że szczelina jest spora. W modelu też mi przyciera śruby, ale to już wina skali.
Odpowiedz
Wiesz może Marcinie w jakich zakładach montowano ten typ płyty na pantherach? Ja sądzę,że były to MNH. Co do MANa i DB to raczej jestem sceptyczny.
Na marginesie wielkie dzięki za zamieszczenie tej fotki panthery g z DB. Bardzo zależało mi na zdjęciu z kadłubowym krzyżem na prawej burcie :duzyusmiech:
Odpowiedz
Witam!
Serdeczne dzięki za wsparcie merytoryczne, Panowie! Czyli robię tak: wlewy paliwa identyczne, pierścień wlotu powietrza (tego małego) z śrubowaniem ograniczonym do 4 śrub, śruby mocujące całą płytę wystające. Będzie to coś podobnego do wypuska TMD:
Ewentualne uwagi (jak zawsze) mile widziane
Pozdrawiam Andrzej
Rzeczy, które udaja inne rzeczy, bardziej wyglądają na te rzeczy, niz same rzeczy.
Babcia Weatherwax
Odpowiedz
(18-07-2011, 07:48)Rayl napisał(a): Wiesz może Marcinie w jakich zakładach montowano ten typ płyty na pantherach? Ja sądzę,że były to MNH. Co do MANa i DB to raczej jestem sceptyczny.
Na marginesie wielkie dzięki za zamieszczenie tej fotki panthery g z DB. Bardzo zależało mi na zdjęciu z kadłubowym krzyżem na prawej burcie :duzyusmiech:

No problem :duzyusmiech:

Co do płyty, na pewno były to zakłady MIAG i MNH, Pan Krzysztof Mucha w swoim opracowaniu o JP nie podaje jakoby któreś zakłady tego nie montowały zatem pewnie uzależnione jest to u pozostałych ilością części na stanie.
Odpowiedz
A propos listy życzeń to dołączę swoje :duzyusmiech:. Otóż boczny panel do montowania dodatkowych ogniw gąsienic na pantherze g Dragona nie wygląda najlepiej. Jest stosunkowo za gruby choć kształt jest nie najgorszy. Problem w tym iż nie ma prawie żadnej możliwości wykonania go prawidłowo przy zastosowaniu elementów fototrawionych ( jedynie zestaw 35 K04 Abera posiada go prawidłowo wykonany - chodzi o sposób gięcia zaczepów). Voyager i Griffon mają ten element zbyt cienki, a nowy zestaw Abera w ogóle go nie posiada :-.-:.
Więc jeśli dałoby się wykonać ten element jako element fototrawiony, bądź żywiczny na pewno znalazłby on szerokie zastosowanie wśród modelarzy:duzyusmiech:
A propos płyty to proszę dokładnie zobaczyć zdjęcia jaga z pierwszego linka mojego poprzedniego wpisu.
Pozdrawiam
Paweł
Odpowiedz
Cześć,
jestem w trakcie budowy Jagi (konkurs na tym forum) z elementami Panthery G i wiem, że płyta nadsilnikowa Jp jest krótsza, to samo zapewne dotyczy G2.

Pzdr

Kuba
Odpowiedz
Proszę się nie sugerować tym co napisałem wcześniej, to tylko moje przemyślenia wynikające z pracy nad tym modelem. Po prostu ciężko mi jest sobie wyobrazić zmiany położenia nadbudowy w Jp G2 Rolleyes .
Odpowiedz
Witam
Faktycznie - sprawdziłem obydwa pojazdy, i jest różnica około 1,5mm. Czyli tak czy siak, będę musiał wypuścić nie jedną, a dwie płyty silnikowe. A z innej beczki....czy w którymkolwiek modelu Pantery "D" z Dragona są na wypraskach wczesne, niesymetryczne osłony wlotów powietrza?
Rzeczy, które udaja inne rzeczy, bardziej wyglądają na te rzeczy, niz same rzeczy.
Babcia Weatherwax
Odpowiedz

Oooo, to DML znowu dał ciała... ale feler. Swoją drogą to zajrzałem do pudełka i zobaczyłem, że płytę w swoich JP dali już odlaną razem z budą, ale kicha. Szkoda, że nie zrobili tak jak w Pantherach G.

Jak i tak będziecie lać osobną płytę do JP to może pokusić się i odtworzyć te stelaże do śrubunku wlotów powietrza? (zaznaczone kółkami)

Patrzyłem jak tu wyciąć płytę, żeby dokonać podmiany i tak czy siak trzeba będzie je wyciąć z modelu, jakby były odtworzone z nową płytą to byłoby to duże ułatwienie w podmianie, nie trzeba by tego dorabiać.

[Obrazek: beztytuu-2.jpg]
fotka z mojehobby.pl

Co do D to jak pamiętam nie ma takowych, sprawdziłem nawet u siebie w pudełku i są tylko standardowe, także już możesz zacząć skrobać asymetryczne [Obrazek: olo.gif]

Odpowiedz
Zróbcie kanciasty przód do ISU-152.
Odpowiedz
Witam!
Tomku - w zasadzie każdy z waszych pomysłów biore pod uwagę, kilka jest w trakcie realizacji. Gdybyś wrzucił fotkę (fotki) i wyjasnił różnicę w tych przodach, to byłoby super. Myśle też o "finalnym" nosie do JS-2. Nie o wczesnym, bo ten z pewnością(?) Tamijka popełni, ale o finalnym, czyli z przednią płytą kadłuba nie odlaną, ale wykonaną z płyty walcowanej. A tak z drugiej strony - zwracam się z apelem o pomoc...szukam jakiegoś rosyjskiego forum, na którym mógłbym podpytać o kilka pojazdów. Jest kilka "smaczków" które chodzą mi po głowie, ale w ogólnodostępnej literaturze informacji prawie nie ma.
Pozdrawiam Andrzej
Babcia Weatherwax
Odpowiedz
Nie wiem, czy to nie jest to samo co w IS-2, ale kojarzy mi się, że to różnica w miejscu produkcji. Taki przód robi Zvezda, ale ani stary Dragon ani nowa Tamiya tego nie robią. Gdybyś robił to też do Dragona, to warto by pomyśleć nad zestawem podnoszącym górę kadłuba o 2mm. W razie czego służę modelem.

Przód odlewany

[Obrazek: k80576_Russian%20WW2%20ISU-152%20%28aka%...t%20gu.jpg]

operatorchan.org

Kanciasty

[Obrazek: Isu152_Kubinka.jpg]

zgapa.pl

Wczoraj mi się jeszcze przypomniało - boki drzwi do samochodzików Tamiyi w 1:48. Na pewno VW 82E i sztabowy Ford mają gołe od środka drzwi, Citroen chyba też. Całość by można wyrzeźbić na dobrze zwymiarowanym kawałku polistyrenu i lać w jednej części. Modeli nie mam niestety, Ola pokleiła wszystko:love:
Odpowiedz
Tomku, może wydziel posty z tematu i załóż nowy wątek odnośnie propozycji? Bo temat jest ciut inny i troszke w tym bałaganie będzie te nowości ciężko odnaleźć. :)
Odpowiedz